zjentek

V jaké poloze má za chodu ležet pevný disk, aby pracoval správně?

Šasi počítače nabízí dvě možnosti polohy – vertikální a horizontální. Doposud jsem měl za to, že disk HDD musí točit ve vodorovné poloze, když běží, nikoli svisle, nedej Bože hlavou dolů – vzhůru nohama. Děkuji.

_____________­_________

@Astaroth, vážně? I ty externí? Myslím HDD, nikoli SSD.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Z mechanického i elektronického hlediska je plotnovému HDD fuk v jaké poloze pracuje. Zásadní je s ním nevexlovat, pokud je v provozu – a to včetně NTB a mobilních zařízení. Může totiž dojít k havárii (čtecí/zápisové hlavy se dostanou do kontaktu s plotnou).

Takže tě zajímá spíš odvod tepla – kovovým deklem vzhůru je to lepší, usnadnít to proudění (odchod) ohřátého vzduchu. Taktéž je tato poloha dobrá kvůli usazujícímu se prachu, není moc gut, když se ti hromadí na tišťáku mezi nožičkami čipů, navíc lze dekl snadněji čistít (oproti tišťáku) i za provozu – stačí jen otřít. Ve vertikální poloze jsou konektory dolů lepší taktéž kvůli prachu, nicméně z obslužného hlediska je snažší mít konektory nahoru.

Důležité je mít HDD (a ještě mnohem více i plackovou mechaniku) PEVNĚ uchycené – kvůli případným vibracím (rozběh ploten, setrvačnost hlav). Tzn. použij 4 šroubky, nebuď líný! Neříkám, že to nebude fungovat s jedním, dvěma, ale je to prostě LEPŠÍ. ;) :D :D

Další odpovědi
postcd

Mě disk chodil v klasické poloze štítkem (samolepka s detaily o disku) nahoru a ve vertikální poloze (konektory dolů). Nevím ale zda takto fungují všechny disky. Ale je to možné, protože dokovací stanice na disky mají skoro všechny konektory směrem vzhůru. Je potřeba dát pozor na převracení disku za chodu, mám dojem že se mi takto podařilo disk zničit a četl jsem že se to nemá dělat. Jinak bych měl obavu disk roztočit v poloze štítkem dolů – to bych tipoval že by mohla být nejrizikovější poloha. Aktualizace: výrobce mého nejnovějšího HDD uvádí v manuálu že disk je možné upevnit a použít v jakékoliv poloze.

anonym

Na poloze nezáleží, může bejt svisle, vodorovně, vzhůru nohama…

Arne1

Je to opravdu jedno. V některých skříních bývají i vzhůru nohama (štítkem dolu). Jenom by se a nimi A chodu nemělo hýbat

lukas1912

Disk můžeš dat do skříně jakkoliv z diskem by se nemělo hejbat když běží protože disk je citlivá a křehká elektronka a muže se trvale zničit.

cochee

Má být v takové poloze, aby (teď budu pro zpřehlednění psát v singuláru) rovina plotny disku byla buď vodorovná nebo kolmá k povrchu zemskému (resp. jeho tečné ploše, budeme-li puntičkáři). To jest naplacato, nastojato, na boku. Nebo i v těchže polohách vzhůru nohama. Nemá být v takové poloze, kdy roviny plotny a zeměplochy svírají jiný úhel než 0° nebo 90°. U velmi starých technologií HDD se navíc doporučovalo, aby v téže poloze, v jaké je v PC namontován, byl i naformátován a tím bylo myšleno nízkoúrovňové formátování, které se dnes již uživatelsky neprovádí, nikoliv vysokoúrovňové, kdy se jen tvoří logická struktura disku a (někdy i) mažou data.

zjentek

Vyčerpávající… teď jsem měl chvilec dilema, koho nominovat, bo cochee supr s těmi úhly (;, no ale nemůžu vám dát po půlce nominace, tak vyspělý tento server zase není. Omluvenka, cochee. (;

aliendrone

STEJNĚ si ale myslím, že VODOROVNÁ poloha (deklem vzůhru) je nepatrně lepší. Proč? Bo raménka s hlavami pracují při konstatním tíhovém, zrychlení. V jiné poloze jejich pohyb funguje střídavě po a proti směru tíhy, egro jsou nerovnoměrně namáhána. A víme k čemu v reálu vede nerovnoměrné namáhání, jakkoliv asi s ohledem na životnost disku se tato nerovnoměrnost nejspíše nemá vůbec šanci projevit. Pokud tedy nemáš nějaký důvod uchytit HDD jinak, tak tady máš důvod (nepatrný, ale platný) proč vodorovně. ;) :)

cochee

To samozřejmě, už i proto, že většina PC kejsů je takhle konstruována, žejo. I když viděl jsem uvnitř několik značkových kousků, najmě HP, poloha nastojáka naboku nebyla žádnou výjimkou.

cochee

U HDD je jedno, leží-li „tak“ anebo „vzhůru nohama,“ protože hlava disku není raménko gramofonu, kde hraje roli jeho tíže. Hlava v klidu spočívá v parkovací zóně přímo na povrchu plotny a je na něj mírně přitlačována, právě proto, aby mohla fungovat i vzhůru nohama. Má aerodynamický tvar a jakmile je plotna roztočena, vytváří se těsně nad jejím povrchem tzv. vzduchový polštář (…ano, uvnitř HDD je opravdu vzduch resp. v nových discích někdy náplň helia, není tam vakuum) a hlava na tomto polštáři plave úplně stejně jako křídlo letadla, jen z hlediska pozorovatele systém vzduch-křídlo – vzduch „se nehýbe“ a „hýbe se“ křídlo, v harddisku se nehýbe křídlo/hlava disku a hýbe se vzduch. Pro představu tloušťka toho vzduchového polštáře bývá u moderních disků již jen cca 5 nm, v porovnání třeba s lidským vlasem – jeho tloušťka je okolo 80 000 nm…

zjentek

SUPER! Co se všechno nedozvím… díky!

Mc Merkurion

… vše co leží je v horizontální poloze, jen buď lícem nebo rubem, nelze ležet a viset …