matewr

V jaké míře může být užit popis u vypravování u státní maturity?

Jde o to, že píšu i mimo školu prostě jen tak do šuplíku a vím, že bez popisu to je nuda, není to ono. Jenže jsem slyšel, že by to u slohu nemělo být. Tak prostě nevím, máte někdo vlastní zkušenosti?

Nejlepší odpověď
annas

Rozhodující je vyprávěcí postup – události v čase, pohybu a vývoji. Základem je minulý čas. Ve vypravování musí být zápletka..

Popisný postup pak využijete

např. při popisu prostředí v souvislosti s událostmi
může bý subjekttivní – jakési líčení – naše í vnímání události
dějový popis – popis bez zápletky x statický popis
může se využít i charakteristika

Opakuji, využije se to, co slouží k dokreslení situace, nejdůležitější je ale zápletka.

Doplňuji:
Pokud si chcete ujasnit, co je dějový popis a vypravování, podívejte se do odkazu na mou předchozí odpověď.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-napsat-maturitni-sloh

Další odpovědi
Fienir

Myslím, že by tam měly být jen prvky toho popisu, základ vypravování. Nás upozorňovali na rozdíl mezi vypravování a popisem děje. Pořád mi nemůže docvaknout, jaký je mezi tím rozdíl…

monickaaa

hlavně ozor na to, aby vyprávění nebylo zaměněno s popisem. Co se toho popisu týče, může se objevit, ale v malé míře.