Otazník123

V jaké maximální hloubce pod zemí se může nacházet voda?

Je určitá hloubka kde je podloží 100% nepropustné? Může voda prosáknout až k roztavené hornině uvnitř země? A co se v takovém případě stane?

Nejlepší odpověď
annas

Podle amerického geologického průzkumu (USGS) může být podzemní voda blízko zemského povrchu nebo až 30 000 stop . „Hladina vody“ oblasti je hladina pod povrchem, kde se nachází půda a skála nasycená vodou; nad úrovní hladiny podzemní vody je nenasycená půda – i když je tato půda vlhká, obsahuje také vzduch.

https://www.li­vescience.com/39579-groundwater.html

Další odpovědi
EKSOT123

Nepropustné podloží asi nebude problém kvůli pohybům zemských desek, navíc kde je psáno, že voda v nitru pochází jen ze zemského povrchu? Názory odborníků se různí. Podle tohoto zdroje je prý v jádře nebo na jeho přechodu k plášti více vody než v oceánech. Nevím, nevím: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/zemske-jadro-jako-rezervoar-podle-vedcu-ukryva-vice-vody-nez-oceany-108713
Každopádně vlastnosti vody ve větších hloubkách jsou jiné, viz superkritická voda SCW. Pamatuji si z mineralogie, (snad jsem to ale nepoplet), když jsem četl o rozdílech mezi hydrotermálními křemennými žilami a pegmatity, že ty druhé druhé vznikaly po překročení kritické teploty vody 374 °C.