evinka1

V jaké lhůtě může zaměstnavatel prohlásit výpověď za neplatnou?

v případě organizačních duvodů, které nenastaly

Nejlepší odpověď
standa

Navazuji na moji odpověď na obdobnou otázku (viz zdroj) a připojuji tento komentář:

  1. promlčecí lhůta
  • teoreticky se tak může stát i po letech
  • pokud skutečně důvody pro organizační změny nenastaly, tak je i výpověď podaná z těchto důvodů neplatná
  • samozřejmě, že takto vyslovená neplatnost (se kterou druhá strana nemusí souhlasit) musí být posvěcená soudem…, potom ale nastane docela SLOŽITOST v prokazování škod, které nastaly tím, že se vše musí vracet do původního stavu před podáním výpovědi, protože obě strany po skončeném prac.poměru (uplynutím výpovědní doby) pak dále jednaly v dobré víře, že výpověď byla platná…, jak říkám bylo by to hóóódně složité.
  1. pokud zaměstnavatel jednostranně prohlásí výpověď za neplatnou z důvodů, že organ.změny fakticky nenastaly a stále ještě běží výpovědní doba, pak je na zaměstnanci, aby zvážil, zda mu tento „nový“ stav vyhovuje, kdy sice přichází o odstupné, ale má i nadále zachovanou práci… a pokud tento stav vyhovuje, tak může přistoupit na dohodu o zrušení výpovědi.

Pokud tento ´nový´ stav z různých důvodů vyhovovat nebude, tak to pak bude muset rozhodnout soud na návrh zaměstnance, který se může domáhat jednak neplatnosti jednostranného prohlášení o neplatnosti výpovědi a jednak se může domáhat případných náhrad škod, které by vznikly tím, že soud skutečně uzná důvody pro neplatné podání výpovědi…, např. zaměstnanec se už během výpovědní doby dohodnul s novým zaměstnavatelem, že k němu po skončení stávajícího prac.poměru nastoupí a tím, že by pak nemohl nastoupit by mu mohla vzniknout nějaká škoda.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-to-je-se-zrusenim-vypovedi