tony2412

V jaké hodnotě se uvádí příkon elektrospotřebiče, v maximální, nebo minimální?

Jestliže má elektrospotřebič uveden příkon 60 W a přitom lze jeho výkon regulovat, je tato hodnota uvedena při maximálním nebo minimálním výkonu, nebo je to průměr? Např el.trouba, vysavač apod.

Nejlepší odpověď
Kepler

Určitě maximální, je to instalovaný příkon. Je jasné, že při regulaci bude vždy nižší.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

U elektrických spotřebičů jde vždy o jmenovitý, tj. maximální příkon (při maximálním výkonu), na který musí být dimenzovány veškeré přístroje, zařízení a vedení, na které je elektrospotřebič napojen (jištění, spinače, zásuvky a vedení). Při případné regulaci jde vždy o regulaci od minima do tohoto uvedeného maxima, buďto stupňovitě přepínáním stupňů přepinačem, nebo plynule, pomocí, dnes už většinou, pouze elektronickými regulátory a většinou se také nikde neuvádí. Pouze, třeba u tepelných spotřebičů pro vaření a pečení, se v dokumentaci uvádí, na jakou teplotu se spotřebič ohřívá při konkrétním nastavení přepinače, nebo regulátoru.
Nebo, u elektronických zařízení (televize, PC, tiskárny a pod.) se ještě uvádí, jaký je jejich příkon v jednotlivých provozních stavech.
A pozor, výkon není shodný s příkonem.
Rozdíl je dán účinností spotřebiče.
Účinnost je fyzikální veličina. Udává poměr mezi výkonem a příkonem stroje při vykonávání práce.
Energie dodaná stroji (příkon) je vždy větší než práce strojem vykonaná (výkon), kvůli ztrátám – přeměně energie na neužitečné druhy (např. v důsledku tření se mění mechanická energie v teplo, nebo přeměna el.energie na světlo, kdy se část mění i na teplo a pod.).
Proto účinnost je vždy menší než 100 %.
Ale v „obchodní“ praxi se často u spotřebičů používá, ne zrovna správně, pojem výkon.

mosoj

V celém rozsahu. Na štítku jsou uvedeny všechny hodnoty a pokud je to plynule regulovatelné tak je uveden rozsah od – do.

Dochy

Tipicky se na typovém štítku uvádí maximální (jmenovitý) příkon. Případné výkonové stupně se pak uvádí v návodu k obsluze nebo podrobnější technické specifikaci. Podle typového štítku je nutné mít nadimenzovaný přívod (vodiče, jističe,…)

Dochy

Jiří Bohumil: Zrovna u tepelných spotřebičů výkon=příkon (těch 0,0001% vyzářených na radiových frekvencích odmítám uvažovat jako ztráty)