annas

V hanáčtině je spojení „Te se ale ochechula“. Jaký je jeho význam a původ?

Užívá se i u vás?

Nejlepší odpověď
Terryle

Ochechule je škaredá, zanedbaná nebo stará ženská, ne? Aspoň tak se to používá u nás na Vysočině. Myslím, že to je vcelku celostátní slůvko, je takový zvukomalebný a i když ho člověk nezná, docela si asi dovede představit, co to znamená :o)
Jinak ochechule je mořskej savec, kterej chudák moc krásy nepobral, proto ten přenesený výraz. Zajímavý je, že se jim jinak říká sirény, a ty v antické mytologii byly zobrazované jako nádherné ženy se smrtícím hlasem. Zvláštní, jak se jedno jméno ujme jako prototyp ošklivosti a druhé krásy…

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sir%C3%A9­ny

Další odpovědi
dudu

Ochechule je takové nevábné označení, člověk si pod tím představuje bůh ví co, zvláště pokud se použije k označení příslušníka člověčího druhu. Ale ochechule je vodní živočich. Je to vodní savec, a to docela velký a vzácný vodní savec.

V našem regionu jde o pejorativní označení nepříliš sličné a nepříjemné, spíše již starší ženy.
Pro mladší jedinkyni by odpovídalo téměř decentní označení „nejhezčí holka ze škaredince“.
Omlouvám se a díky letitým zkušenostem prohlašuji, že snad na každé ženě lze nalézt něco hezkého, jen je třeba umět se dívat a ona musí mít vůli se projevit.

vagra

Ano,ve Slezsku se také toto spojení používá. Označuje se tak jako asi všude jinde-nevzhledná a nepříjemná žena.
Nicméně tomu předcházelo slovo ochochule, které označovalo bájného draka s chocholem.
Staročeši tak nazývali i mytické mořské živočichy, sirény.
Ochechule, jsou býložraví savci pobřežních vod.
Dojem z horní vzhledné části těla ochechulí časem zastínily nepříznivé vlastnosti a odtud byl jen historický krůček k dnešnímu pejorativnímu hodnocení.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:cScA­U4Ppd74J:www.21sto­leti.cz/view.php%3Fcis­loclanku%3D2006042­112+p%C5%AFvod+slo­va+ochechule&cd=2&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz