Illines

V drivejsi dobe,povolani kat.

Byl to clovek co jen stinal hlavy a mucil?Nebo mohl ruzumet i telu-neco jako lekar?

Nejlepší odpověď
hanulka11

I když kat vykonával rozhodnutí městské rady (později soudů), hlavně ve středověku byl různě omezován. V hostincích a v kostele měli stranou vyhrazené místo, museli chodit většinou oblečeni v černé barvě, někdy museli být jen viditelně označeni. Často se stávalo, že museli bydlet za městem na samotě, Tomuto místu se lidově říkalo katovna. Díky svému řemeslu se vyznali v anatomii člověka, uměli léčit různé zlomeniny a jiná zranění.

Zdroj: podle wikipedie

Další odpovědi
Sůwa

Toto bezpochyby zajímavé téma se tu už několikrát objevilo :
http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­148&q=kat&sa=Vyh­ledat

anonym

Doporučuji přečíst si od pana Sváčka Paměti kata Mydláře I. a II. díl. On si pan Sváček moc nevymýšlel a lze si udělat docela realistický obraz o tom, co všechno kat dělal a co už třeba ne. I v tomto povolání byl velký rozdíl mezi katem – mistrem popravčího meče a katovými pacholky. Nicméně mí předchůdci v diskusi měli pravdu ve všem. Ani mistr popravčího meče nemohl sedět v hospůdce jinde, než na jemu vyhrazeném místě. Pěkné čtení – nebojte se, není to zas tak drastické, jak by si člověk, s ohledem na praktiky středověku, pomyslel. Právě prostředí a souvislosti jsou zde nejzajímavější.

led

Kat musel okrem stínania a mučenia aj dokonale ovládať anatomiu človeka aby dokázal v prípade potreby predĺžiť, či skrátiť utrpenie.
Kedže pitvanie človeka bolo v stredoveku zakázané, lekári veľakrát použili služieb kata ako „patológa“ a tak získavali obraz o ľudskom tele a vply rôznych chorôb naň. Vďaka tomu kat získaval aj neoficiálne lekárske vzdelanie a na základe svojich znalostí a skúsenosti mohol pomáhať chorým ľuďom.