terry

V dnešní době se již kolem domů nechává prostor vysypaný hrubým štěrkem. Kameny. Vím, k čemu to slouží. Zajímá mě, jak

to bylo vyřešeno u starších a starých domů. Přece také museli mít vlhkost. Nebo činžovní domy ve městě to mají vyřešeno jak? Když jsou chodníky těsně u domu. Dík.

Nejlepší odpověď
mosoj

Musím tě opravit. To štěrkové lože spolu s nopovou folií slouží v dnešní době k vysoušení zdiva do kterého vniká v neúnosné míře zemní vlhkost a dělá se to jako sanace starého vlhkého zdiva, které bylo buďto špatně založeno nebo se do budovy uděla zásah sice moderní technologií ale pro starý dům absolutně nevhodnou. Jinak se dnes provádí izolace zdiva v zemi a to vodorovná i svislá. Tam toto není třeba dělat.

Jinak máš pravdu. Řada starých domů izolaci nemá a pří tom nadměrnou vylhkostí netrpí. Jo to o umění tehdejšího stavebnika ( projektanta).
Takový dům ovšem nelze postavit kde si člověk usmyslí , je třeba vhodné podloží a již tehdy se využívali jíly k izolaci a písky či škváry k drenáži. pokud se voda vhodným způsobem od domu odvede není vlhkost zdí a podlah ve sklepích taková aby vzlínala vzhůru. Problém nastane tehdy pokud se do takovéhoto domu vnesou některé nové prvky. Na příklad se udělá ve sklepě betonová podlaha. V tom okamžiku se vlhkost z podlahy nemůže odpařovat a okamžitě jde do zdí.
Stará stavební technologie s tím počítala a vždy nechávala prostor k tomu aby se voda z podlah mohla odpařovat. V e starých domech je také z těchto důvodů vlhčí vzduch.

Další odpovědi
Drap

I u některých starších domů to bylo řešeno. Dříve byly také trochu jiné požadavky na vlhko. Téměř ve všech místnostech se používala k vytápění klasická kamna na tuhá paliva. Větra lo se. V takto temperovaných prostorách byla cirgulace vzduchu úplně jiná. V pozdějších dobách se snažili zaizolovat co nejlépe izolací. Přesto v mnoha místech vlhkost stále byla.