Wilson CZ

Jak správně používat „V (místo) dne (datum)“?

Zdravím, už dlouho mě zajímá důvod uvádění dnu u např. přihlášky nebo žádosti. Mám ho vyplňovat já, nebo ho vyplní až daný člověk? Pokud já, tak jaké datum bych tam měl uvést? Protože třeba zapomenu daný dokument v ten den odevzdat, tak v tom případě už bude neplatné.

EDIT: Zajímalo by mě, proč se musí toto uvádět. Je to vyžadované zákonem, nebo proč?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud vyplňuješ ty, měl bys i aktuální datum vypisovat ty. Nechávej si tam volné místo a dopiš vždy před odevzdáním a máš po problému.

Další odpovědi
annas

Každá písemnost by měla obsahovat datum. Často jsou u některých žádosti či přihlášek stanovená data pro přijetí. Při nedodržení termínu může příjemce žádost apod. vyloučit. Jak dokázat, kdy jstepísemnost poslal,?

Stejně soukromý či úřední dopis se datují. Jinak se nedá stanovit, kdy jste komu psal a třeba si stěžovat, že organizace vaši žádost vyřídila pozdě

Není třeba, aby psaní data stanovil zákon. Každý jedinec by měl pochopit, že dopis bez, data, především úřední, může být poslaný zbytečně. Stejně je rozhodující i místo odeslání.

Existuje norma pro úpravu písemností.

Úprava písemností se řídí ČSN 016910, která byla upravena i pro písemnosti vyhotovoené na PC,.

Odkaz na ČSN
https://ujc.av­cr.cz/expertni-cinnost/csn016910/

Jak postupovat podle normy př její realizaci, pokud jde o psaní data, najdete v odkazu.

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=810

Pepa25

Přihláška nebo žádost mohou být úkony, které směřují k uzavření smlouvy. Určitost datování tak může být důležité z pohledu lhůt. Různá místa pak potvrzují uzavření smlouvy na dálku.
Neodevzdání (neodeslání) dokumentu v den podpisu nemá dopad na jeho neplatnost (pokud nebere extrémní případy, kdy by se to posílalo po dlouhé době – pak by protistrana takový návrh nemusela akceptovat).

quentos

Ono se to především „V dne“ vůbec nepíše, za V patří místo, kde to bylo napsáno, pak teprve datum.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Wilson CZ

Pepa25: Takže to nemá nějaký podklad v zákoně, že by se to vyžadovalo jako nějaký druh evidence?