Avatar uživatele
Zlatý

V čom sa líšia komunisti od kresťanov?

tak isto presadzujú blaho pre všetkých (a nečinia/nečinili tak).
tak isto odstraňovali nepohodlných (ako inkvizícia).

mali iba tú smolu, že nevydržali 2000 rokov.

nemala by sa práve preto zakázať i cirkev (akákoľvek)?

a z ďalších iných dôvodov, pre ktoré boli komunisti zakázaní (môžeme rozobrať v diskusii).

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Hergot, to je setsakramentská, do nebe volající otázka. Copak jen ty dvě skupiny nabízejí blahobyt? Já mám v paměti poslední volby, kde i další hlásaly kydy. Ano, církev jako takovou bych s fleku zakázal. Za těch 2000 let napáchala zla a i dnes se sápou po cizím majetku a komunisti by se rozdali, sby lid slušně žil.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Ono je v první řadě potřeba odlišit křesťany a vedení (především katolické) církve a to hlavně té v minulosti.

Křesťan je člověk, který přijímá Ježíše Krista jako svého spasitele a přinejmenším se snaží žít v souladu s biblickými pokyny a zásadami. Skutečný křesťan nikdy nikoho "nepohodlného" neodstraňuje. Může na své ateistické okolí působit třeba jako blázen, ale nikomu neškodí právě proto, že by to bylo v rozporu s jeho chápáním světa apod.
Stejně tak slovo církev ve skutečností znamená společenství křesťanů, třeba i malou skupinku scházející se někde doma. Nikoliv politickou moc.

Církev, zvláště pak v minulosti, a proto právě především ta katolická, se bohužel v minulosti spíše než společenstvím křesťanů, stala vládnoucí "politickou stranou". Lidé z křesťanství udělali nástroj k získávání moci. Drtivá většina duchovních a tím spíše negramotného lidu neměla ani šajn o tom, co to znamená být křesťan. Pokud se někdo odvážil a vyzíval k opravdvému křesťanství, většinou patřil mezi ty nepohodlné.

Je tedy otázkou, co bys chtěl zakazovat. Víru lidem, kteří skutečně žijí jako křesťané, nebo politickou moc určité skupiny lidí, která se sice za křesťany považuje, ale její křesťanskost je přinejmenším diskutabilní.

Ono, co se týče těch zákazů, církev už koneckonců zakázána byla - za socialismu, komunisté nebyli zakázáni nikdy, s výjimkou Protektorátu, kdy ale fašisté nesnesli podobné, konkurenční myšlení.
Doplňuji:
Oficiálně nebyla církev zakázaná, ale věřící lidé, přžedevším duchovní, byli hlavně v 50. letech zatýkáni a vězněni nezřídka nadoživotí, jen proto, že byli věřící. Pár takových lidí, kteří si tu komunistickou pohodu užili dosyta znám a znala jsem osobně.

Komunismus není zakázaný, jen momentálně panuje jiný režim, jakmile se rudí dostanou k znovu k moci, nastolí ten svůj znovu. Komunisté existují dál a dokonce jsou ve vládě a co se týče ideologie, zmodernizovali jen pár detailů. Nikdo nebyl ani zatčen za to, že je komunista. Dokonce ani strůjci procesů ne.

Křesťanství a komunismus má jen jednu společnou myšlenku a tou je společný majetek. Ovšem v křesťanství to neplatí globálně, ale pouze pro danou skupinu a nevíc to neznamená (tedy v tom biblickém pojetí) majetek ukrást nebo zabavit a přivlastnit si. Ano, vím co mi povíte, že to tak církev dělala, ale v tom případě odkazuji na svou předchozí odpověď o zneužití křesťanství jako politické moci. Komunisté si jen přivlastňovali.


Avatar uživatele

Komunisti už se rozdali, aby lid slušně žil. Z cizího.


Avatar uživatele
Pokročilý

V ničem... bohužel.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

ale ja s vami súhlasím:
"Ano, vím co mi povíte, že to tak církev dělala, ale v tom případě odkazuji na svou předchozí odpověď o zneužití křesťanství jako politické moci. Komunisté si jen přivlastňovali."

áno, i u komunistov (resp. počas ich vlády) si privlastňovali, ale iba tí, ktorí vládli (boli v strane).
presne ako v cirkvi (kradli iba predstavitelia cirkvi, nie veriaci <niektorí aj tí>). len s tým rozdielom, že v cirkvi sa nejednalo o centrálne riadené branie druhým, ale o všeobecný, živelný jav (ktorý pretrváva dodnes v podobe tzv. zvončekov v kostoloch).

komunizmus bol tak isto ako viera zneužitý ako politická moc, veď idea komunizmu je krásna a aktuálna stále.
len s tým rozdielom, že komunisti to odpozerali od cirkvi a k úspechu im chýbalo nejakých 1950 rokov.

K tomuto

"Ovšem v křesťanství to neplatí globálně, ale pouze pro danou skupinu a nevíc to neznamená (tedy v tom biblickém pojetí) majetek ukrást nebo zabavit a přivlastnit si."

vám poviem iba jedno - poznáte vôbec cirkevné dejiny?
ako sa dostala cirkev k takému obrovskému majetku? [odpovedzte si sám, pokiaľ sa vám to nepodarí, kľudne sem napíšte a ja vám tie najdôležitejšie momenty zbohatnutia cirkvi pripomeniem]

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

nuk nuk

hovorím o cirkvi, nie o veriacich, cirkvi ako inštitúcii zla, komunizme ako zle (nie komunistoch - mnohí z nich padli za ČSR, ako v SNP tak i v protektoráte).

jediná cirkev, ktorá bola zrušená (na slovensku) počas vlády KS, bola grécko katolícka cirkev (včlenená do pravoslávnej cirkvi).
ostatné cirkvi naďalej fungovali, ako aj ich kňazi - ovšem, pokiaľ nezbrojili proti režimu (ale to cirkev robila stáročia, odporcov vraždila).

vychádzam z toho, že ideovo medzi komunistom a kresťanom nie je rozdiel, že medzi cirkvou a komunizmom (tým v praxi vyskúšaným) tiež nie.

dnes:
komunisti zakázaní neboli, komunizmus áno.
viera zakázaná nebola (ani počas moci KS), ani cirkev zakázaná nebola (ani počas moci KS).

vidíte ten nepomer?

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.