V červci mi penzijní pojišťovna bude vyplácet vklad. Musím počítat i s tím, že bude zdaněn?

Tak ta daň mi sežere státní příspěvky a výnosy? To mi vyjde nastejno, ale NN si z mými těžce vloženými penězi na nějakou korunku přišla. Kužva, to je systém. Příště do strožoku, ať mám vysoko pod hlavou!

Nejlepší odpověď
Pepa25

Zdanění výnosů závisí na tom, jestli výplata bude odbytné (zjednodušeně řečeno předčasná výplata), jednorázové vyrovnání (nejčastější případ) nebo pravidelná penze. V případě jednorázového vyrovnání se zdaňuje výnos po odečtení příspěvků účastníka a státních příspěvků – prostě se zdaňují výnosy. Komplikovanější je to v případě příspěvků zaměstnavatele …

viz zákon o dani z příjmů §8, odst. 6

Další odpovědi
anonym

Mël jsem penzijní spořenī u České spořitelny.Při dovršení šedesáti let (bylo nastaveno do šedesáti) a protože jsem nezaměstnaný, tak jsem požádal o vyplacení celé částky.Strhli mně veškeré příspěvky co mně dával stát.Když jsem se bránil, bylo mi řečeno: „Pokud byste si nechával k důchodu strhávat z toho určitou částku, dostanete vše vyplaceno i s těmi příspěvky od státu.Pokud vyberete ihned celé spoření, tak o příspěvek státu přijdete.“
Zlatí komunisti, ti takhle člověka neokrádali.Sice jsem tenkrát na důchod nespořil, ale měl jsem prémiové spořenī mladých a po ukončenī cyklu jsem celou částku vybral a nic mně tenkrát nestrhli.
Zrovna tak mně odpustili 10 tisíc z novomanželskē půjčky (odpouštěli při narození dětī).
Toto je zlodějský systém, okrást a oklamat člověka na každém kroku.

gecco

Jo jo – pokud jde o jednorázovou výplatu, suma se daní (15%).

mosoj

Ptákovina. Budeš platit pouze daň z úroků a ta je již stržena. Strhává se jednou za rok.
Doplňuji:
To jsou oni, nejraději by ti sebrali i tvůj vklad. To dělali rádi komunisté.

pusinka50

Najdi si kontakty na svou penzijní pojišťovnu na netu nebo ve smlouvě a vlož na netu dotaz, jak ti bude daněna částka ze zaplaceného penzijního pojištění. Nebo zavolej na jejich info linku, jistě ti odpoví na tvé dotazy.

Pepa25

gecco nemá výjimečně pravdu a lahny řeší jinou situaci. Odpověděl bych, kdyby tazatel upřesnil, o co mu jde … (uvedené otázky + měl příspěvky zaměstnavatele? Státní příspěvky? Jde o transformovaný nebo účastnický fond?)

anonym

To, že jsem měl státní příspěvky je zřejmé z dotazu. Kdyby mi přispíval zaměstnavatel, změnila by se výplata (jednorázová) vkladu?

Pepa25

Změnilo by se zdanění v závislosti na tom, zda je o transformovaný nebo účastnický fond.

anonym

Moment, to se budou danit jen výnosy a státní příspěvky nebo celý vklad?!

ahold

Nemusíš se obávat. Zdaní se pouze výnosy 15%. To co sis naspořil + st. příspěvky se nedaní.

anonym

ahold, tak to jsi mne potěšil/a

Pepa25

Co je to „penzijní pojišťovna“? Penzijní společnost nebo pojišťovna? Bude vypláceno pojistné plnění, odbytné, jednorázové vyrovnání, pravidelná penze?

mosoj

Mluví o státním příspěvku. Takže zřejmě jde o penzijni spoření.

anonym

Za komunistů byl vklad zúročen poměrně vyšší částkou než v demokracii!