Kepler

V čem se vlastně Ruská federace liší od SSSR?

  1. Demokracie tam není ani dnes, opozice je potírána
  2. Nadále má velmocenské ambice i v oblasti zbrojení
  3. Nadále podporuje některé arabské státy
  4. Nadále je moc soustředěna do rukou jediného muže
  5. Nadále vojensky provokuje, anektuje cizí území
  6. Vodka se tam chlastá ještě ve větší míře, než kdykoliv předtím

Tak v čem je jiná, kromě toho, že tam existují ekonomičtí oligarchové?
Přijmu i odpovědi rusofilů, děkuji. Možná se v něčem mýlím.

https://pixaba­y.com/cs/photos/sov%C4%9­Btsk%C3%BD-svaz-n%C3%A1rod-sssr-vlajka-2704166/

Nejlepší odpověď
Kazatel

Možná by se stačilo podívat na mapu.

Mimochodem ty sis skutečně nevšiml, že třeba již nemá takový vliv na své socialistické satelity?

Že na Ukrajině je to to samé v bledě modrém, tedy spíš žluto modrém, akorát ti jsou teď naši „kamarádi“?

Plyn, ropa, teplo v zimě ti ale očividně nesmrdí.

Radioaktivním svinstvem zamořené Marschalovy ostrovy od našich US kámošů, ke kterým se dnes nehlasí, také ne, viď?

Šíření tzv. ropné demokracie, v blízkovýchodím a africkém světě, kde jde především o ovládnutí zdrojů, s dalekosáhlými sekundárními následky v podobě vyvolané migrační vlny, pro celý svět, ti nevadí?

Mnozí odborníci ŕíkají, že je dobře, že existuje nějaký protipól, který alespoň psychologicky dokáže svévoli druhého korigovat, bohatě stačí podívat se na mapu válečných konfliktů i vojenských základen po celém světě. Překvapivě to nebude ani SSSR, ani Rusko, kdo hraje prim.

Další odpovědi
ten který je

V současném Rusku získali lidé znovu náboženskou svobodu,tedy kromě Svědků Jehovových.Velkou roli hraje opět pravoslavná církev.Rusové také mohou cestovat a podnikat ve světě.Nečekejme v Rusku demokracii jako ve Švýcarsku,ta není ani v ostatních státech Evropy.

aliendrone

Škoda že nebudeme Keplere žít tak dlouho, abychom se dočkali situace, kdy Rusko bude náš VELKÝ spojenec v boji pro zachování euroatlantických hodnot v boji proti „komunistickým“ asiatským hordám z Číny. Bože, chtěl bych vidět tvůj xichtík, až by byla ruka v rukávě a vyhlásili to oficiálně. ;) :D :D

Pepa25

Liší se především z tom, že tam není „vládnoucí role komunistů“ a území je menší o bývalé SSR.
Fakticky ale pod vedením Putina směřuje zpět do období SSSR přesně v těch bodech, které píšete.

dudu

Než se nadějeme může být všechno jinak!
https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/musli­move-rusko-tretina-obyvatelstva-rusko.A190307_094­554_zahranicni_re­my

Reezo

Malý rozdíl. Putinův systém je dá se říci stále sovětský svaz, jen se přejmenovali na federaci.

EKSOT123

Bohužel toho o Rusku moc nevím, přesto chci něco napsat. Jsem rusofil hlavně v tom smyslu, ne že bych Rusko obdivoval takové jaké je, ale že bych Rusku přál dobrou cestu-puť. (puť a Putin???…haha). Taky se mě dostala do ruk odborná zemědělská literatura z dob sovětské éry (poručíme větru dešti) HRŮZA! To bych tedy zpět nechtěl. Bohužel když koukneš do našich dnešních zemědělských skript, jsou stejná, jen pod taktovkou podnikání. Jsem z rodiny vystěhovaných i vězněných kulaků, ale to dělali naši lidi- cítili ruskou oporu. Poslouchám ruské písníčky, a tance, ale stejně tak polské, bulharské, čínské, indické, hebrejské, arabské, anglické, italské atd. Kultura by mohla sbližovat. Moje neteř, (předkové byli nějaký čas na Volyni) dokonce nedávno krátce studovala v Rusku a je furt na skypu s Ruskými spolužáky. Brzy jsme zapomněli na množství padlých vojáků rudé armády, bohužel se osvobozování dělo pod komunistickým vedením, našinec by ale měl být trochu nad věcí.
A k otázce, to téma už tu na odpovědích bylo mockrát, bohužel účastníci se rozešli se stejně rozdílnými názory jak se sešli. Otázky se opakují a ne vždy má druhá strana chuť odpovídat. Podobně je to s náboženskými tématy. Ale když se pak konečně začnou scházet jen jednostranné odpovědi, nezmění se tím sice realita, ale… Je jasné, že jako komouši byli mistry upravené interpretace zpráv, tak podobně dělají naši dnešní zpravodajové. Důvod nevím, moc se o dění nezajímám. Ale podávají, a rádi, jiný obraz Ruska, než je pravda. Nicméně Rusko dokonalé není. Je tam v první řadě korupce, a tito lidé dělají bordel (a špatný obraz země) i v cizině.
Když pomineme německé Slovany, tak jsme ze slovanských zemí zeměpisně a po staletí i historicky nejvíce spojeni se západním vlivem a kulturou. Tak je přirozené (a směšné), že ohrnujeme nos nad zbytkem Slovanů. Děláme rychlé závěry. Rusko bylo jen v posledních dvou stoletích nejméně 3× napadeno loupeživými a mocichtivými výpady „pokrokového a vzdělaného“ západu. Na místě Ruska by zbrojil každý. Ale Rusko má málo obyvatel a peněz, takže jaderné zbraně jsou jeho jedinou šancí a výstrahou. (to je z úvah českých vojenských odborníků). Potud by to snad bylo v pořádku. Bohužel, jak se vtipkuje, Ruští občané někdy jezdí na zahraniční dovolenou v tancích, protože třeba nemají na auto… Ovšem některé z těchto zásahů nejsou tak jednoznačně odsouzeníhodné. Třeba kdo ví, jak by to dnes bylo s Islámským státem bez ruského zásahu. Od našich novinářů se toho ale moc nedozvíme.
Rusové samotní se ale dnes zřejmě cítí svobodně. Na rozdíl od Číny mají volný a většinou necenzurovaný přístup k internetu,… Ovšem jak nedávno odpovídala na podobnou otázku Led, Rusko potřebuje čas. Třeba v jedné diskusi na Youtube k obsahu písně Kukačka mi jeden Rus sám odpovídal, že za komunistů bylo Rusko okleštěno o své nejlepší lidi.

Pepa25

Blahopřeji kazateli k ukázkové komunistické reakci „A v Americe bijí černochy“.

Kazatel

V Americe?

  1. Demokracie je tam o dvou stranách, jiné nemají šanci
  2. Nadále má velmocenské ambice i v oblasti zbrojení
  3. Nadále podporuje některé arabské státy
  4. Nadále je moc soustředěna do rukou jediného muže
  5. Nadále vojensky provokuje, anektuje cizí území
  6. Wjisky se tam chlastá ještě ve větší míře, než kdykoliv předtím (měli i prohibici)

Ekonomičtí oligarchové tam existují taky a navíc tam bijí černochy. Zapomněl jsi dodat, poté, co je léta zotročovali.

Žít v Rusku není med, možná by však bylo dobré nejprve si zamést před vlastním prahem. Nebýt Rusáků, už bys patrně proletěl zpopelněn komínem. Kým, to se snad ve školách ještě učí, i když, kdo ví.

Pepa25

Aha, takže nejen, že si jste tohoto používání argumentačního faulu vědom, dokonce jste na to hrdý … Takže zbývá oblikátní otázka: děláte to z blbosti nebo z navedení?

mosoj

Kazatel. Máš ode mne dva palce. Ono je toho ještě mnohem víc. Co takové kolonie celého západního světa?

anonym

Alien, Rusko se mnohem pravděpodobněji s tou asijskou komunistickou hordou proti EU a USA spojí v jednom šiku a pak bych chtěl vidět pro změnu ten tvůj výraz :) …naneštěstí vševědoucí křišťálovou kouli nemáme nikdo. Tak či onak osvobození Ruskem už jsme byli a víme že to automaticky obnáší odevzdat se pak z vděčnosti pod jeho absolutní kontrolu, takový hypotetický spojenec je na baterky.

aliendrone

ge0rge>>> Jo, ZATÍM to tak vypadá, ale dějiny pamatují mnohem podivnější veletoče – třeba „obrácení aliancí“ (1756), kdy se z bývalých spojenců stali mávnutím proutku nepřátelé a naopak. ;)

Nepřekvapuje mne, že naprostá většina strká hlavu do písku – bububu Rusko! Pche! Zato bolševická Čína je OK. Jako kdyby nikdo neviděl fakt, že je tomu jen pár desítek let, kdy v Číně řádily hladomory, experimenty „velkého kormidelníka“ Maa přivedly brutálně zaostalou zemi málem ke krachu a úplnému chaosu.

A dnes? Zmetkové dokoce létají do vesmíru, jsou nejsilnější hospodářskou mocností, technologicky se nám vyrovnají… A bude to jako vždycky – nejdříve hospodářský prim (ten už drží), pak politický (ten už vehementně prosazují – venkoncem „kapitulace“ [sry, jinak tu „dohodu“ nazvat NELZE!] Donalda ve sporu s Čínou JASNĚ ukázala, kdo má většího pindíka) a je jen otázkou času, kdy se zcela logicky pokusí prosadit i VOJENSKY v roli světového hegemona.

Vždycky to tak bylo – podívej v minulosti na Anglii, pak na USA, teď je Čína na řadě. A jestli máme mít vůbec nějakou šanci, tak tradičně po evropsku se zkusíme zachránit krví ruských mužiků – venkoncem se to povedlo s Mongoly, s Tatary, s Turky, s Fridrichem II., s Napoleonem, Vilémem II. i s Hitlerem… ;)

Ale ne, nás straší Ruskem, které si hraje na VLASTNÍM tradičním písečku (venkoncem Rusko/Ukrajina není nic jiného, než starší – TEN SAMÝ útvar > bývalá Kyjevská Rus a celá oblast má tisíciletou tradici. Jen mocenské centrum se v důsledku okolností posunulo. Jakou mají amící „tradici“ v Iráku nebo v Afghánistánu? No? Kdepak, z Ruska strach NEJDE, i když chápu, že mnozí (pod vlivem masírky médií) se ho obávají. Rusové jsou rádi, že jsou VŮBEC rádi – historie jasně ukázala, že SAMI (jakkoliv silná mocnost) nejsou DOST silní. (A to si velmi pragmaticky uvědomují přinejmenším od Krymské války)

A že se zuby nehty snaží udržet si vliv ve strategicky kritickém blízkém a středním východě (ROPA!!!) a nepřenechat sebevražedně všechno Amíkům, sry, v tom nevidím nic nenormálního. A kdyby ano, musel bych TOTÉŽ spatřovat i u USA. ;) :)

Ruské armády prošly Evropou mnohokrát a s vyjímkou bolševického tažení NIKDY nepřinesly nějakou „porobu“ – právě NAOPAK! A pokaždé se stáhly z5 na svůj domácí píseček, ale takové věci se dnes pochopitelně moc nezdůrazňují, bo se „nehodí do krámu“. Navíc – Rusové se stále MAJÍ kam „rozpínat“ (vnitřní kolonizací – na prakticky liduprázdnou Sibiř se toho vejde), ale u Číny, kde je sice také značná část území neobydlená to tak není. Sibiř NENÍ pousť jako čínské vnitrozemí a Rusů je v porovnání s Čínany maličko, takže…

Chce to zachovat si otevřenou mysl, upocené ruské snahy si udržet status velmoci nejsou žádným REÁLNÝM rizikem pro budoucnost. To o těch amerických se rozhodně říci NEDÁ, alespoň dosavadní idiotpolitika USA, kterou převádí je (nejen pro mne) doslova NEPOCHOPITELNÁ. Ale ani toho bych se neobával tolik, jako Číny. No uvidíme, jisté je, že mě se to už týkat se značnou pravděpodobností nebude, takže si nebudu kvůli tomu dělat nějaké násilí. :)