kia

V čem se udává rychlost letícího letadla a výška letu?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

V uzlech (knotech-zkr. kt) a ve stopách (zkr. ft).

Další odpovědi
Kepler

Jen doplním, že je to mezinárodní úzus v letové komunikaci. Jinak, to klidně mohou být metry a rychlost v km/h nebo číslech Mach.

aliendrone

Jak píše Raibek, rychlost v zašmodrchancích, výšku měří v haxnách. Vyjasním Keplerovu odpověď – rychlost letadel se Machovým číslem neměří (leda tak v nedělní novinové příloze pro ženy apod. čtivech, kde má za úkol ohromit čtenářky nesmírnou erudicí autora, zatímco ti, kteří vědí oč jde prozměnu vyvrací oči v sloup)! ;) :D :D

Machovo číslo vyjadřuje poměr rychlosti tělesa vůči rychlosti zvuku v daném prostředí. Důsledek díky klesající hustotě atmosféry s výškou je jasný – pokud bychom vzali za rychlost Ma 1, tak u zemského povrchu by šlo o více než 1200 km/h, zatímco letoun se stejným Ma 1 ve výšce 10km se pohybuje cca 1050km/h – uznej, že rozdíl v rychlostech větší než 150km/h už je celkem PODSTATNÝ. Proto nemůžeme používat k měření rychlosti Machovo číslo!

Kepler

alien: jistě, z praktických důvodů se u dopravních letadel Machovo číslo nepoužívá, ale v kokpitu nadzvukových stíhaček takový ukazatel bývá.

aliendrone

To souhlasí, machmetr je běžnou součástí rychloměru např. u stíhaček, nicméně není tam primárně k určení rychlosti, nýbrž pro informaci jak se letoun vzhledem k aktuální rychlosti zvuku pohybuje, což ovlivňuje vlastnosti/schop­nosti/možnosti letounu. :)

JájsemRaibek

Např. letadlo letí rychlostí 442kts ve výšce 35,000ft. 818km/hod., 10668m.