Kryšpín

V čem se hlavně zlepšilo životní prostředí v Česku od roku 1989?

Když mám diskuzi s kovaným pravičákem má názor ve všem o 100 – 200 %. emisní zátěž oxidů minimální, auta mají převážně katalyzátory s nízkou spotřebou, uhlí se omezuje potraviny převážně vynikající kvalita, ledničky, pračky vše A+++ a.t. a pod.
Když si poslechnu příznivce rudochů, není to tak růžové stále větší spotřeba pesticidů, dusičňanů, prach, poly-uhlovodíky, přízemní ozon, devastace lesů, skleníkové plyny, těžká přeprava vytlačena na silnice dále údajně v roce 2010 dýchalo vzduch s prachem 60% Čechů a ještě více Pražáci, Ostraváci, Brńáci.

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Řeky a potoky jsou viditelně čistší, vzduch taky, průmysl z větší části zkrachoval (přesunul se do Číny), pro ten zbývající platí poměrně přísné předpisy, co se smí vypouštět do vzduchu a do vody, auta už taky zdaleka nečmoudí jako před třiceti lety, zato jich je několikanásobně víc. Řepková pole sice nejsou to pravé ořechové, ale celkově se přece jen krajinu daří vracet k udržitelnějšímu stavu než za socialistického hospodaření. Větší problém vidím v tom, že hlavně kolem větších měst ta krajina mizí, je ve velkém nahrazována nevkusnými developerskými pseudovesnicemi a všelijakými skladovými areály. A toho, kdo se zajímá o stav životního prostředí, už netahá na výslechy Státní bezpečnost a nevyhrožuje mu tím, že mu zničí život, pokud nebude držet ústa. Celkově určitě posun k lepšímu, i když v některých ohledech se situace mohla zhoršit (např. větší množství elektroniky a baterií v odpadu atd.).

Další odpovědi
Hufnágl

No, já bych řekl, že se ŽP zhoršilo. Za „rudochu“, jak píšeš, se mléko, minerálky, limonády,pivo a další potraviny dávalo do vratného skla. Pečivo se dávalo do papírových sáčků, maso i uzeniny balilo rovněž do papíru. V obchodech nebyly igelitové tašky, ale síťovky, které se používají dodnes. Veškerá zelenina i ovoce se nebalilo do igelitů. Nebylo tolik mikrotenových sáčků, auta byla z plechu. Spotřebiče vydržely několik desetiletí. Na hnojení polí se ve velké míře používala statková hnojiva, nelétalo tolik letadel a tak bych mohl pokračovat do aleluja.

Drap

To zlepšení mě spíše nějak uniká. Vidím spíše zhoršení po všech stranách. Podívej se kolem sebe. Zemědělství a úpadku, většina plodin se už u nás nepěstuje, nahradila to řepka pro paliva, u kvality vody se snížila norma, Z počátku podceňovaná kůrovcová kalamita a ekologické kecy, že si s tím příroda poradí sama, obrovský nárůst hlodavců , černé zvěře a spousta dalších věcí.

Ametyst

Zlepšily se emise SO2, hnědouhelné elektrárny jsou odsířené. Těžký průmysl a těžba uhlí šly brzy v 90. letech do útlumu, takže to je znát na kvalitě ovzduší i vod. Vstupem do EU se změkčily normy kvality potravin, spotřebního zboží včetně elektrospotřebičů, léčiv atd. , aby vyhovělo zboží, vyráběné v Asii a dovážené do EU.

EKSOT123

Nejspíš je to fifty fifty, nebo spíš forty sixty v neprospěch současného stavu. Trošku použiju, co už jste psali…
>Sice jsou ekologičtější auta, ale každá rodina má dnes 3 a s každým z nich najezdí víc než dřív s tím jedním.
>Práce na vesnicích hodně ubylo a do práce se dojíždí i desítky kilometrů. Také na hodně vesnicích zanikly prodejny a nakupovat se jezdí do města. Velká část autobusových linek pro nezájem občanů zanikla.
>Tráva z většiny trávníků na venkově se zkrmila, dnes se to musí sekat, dávat do kontejnerů a pak se to odváží někam do tramtárie.
>Většina nápojů se prodávalo ve znovu použitelných sklenicích.
>Emise se sice snížily, ale část se jich přesunula do Číny.
>Pesticidů se používá víc, ale je lepší technologie aplikace a na jeden postřik k vytvoření souvislého filmu stačí menčí množství účinné látky/ha. Taky je lepší výběr pesticidů, zřejmě některé jsou šetrnější. Po revoluci začlo přibývat zajíců a dokonce se na polích začly opět vyskytovat žížaly. Ale větší výnos plodin sebou nese i menší koncentraci některých mikroprvků v potravinách. Celkově přibývá alergií a různých poruch, což má zřejmě nějaké příčiny.
>Proběhla masívní výstavba nejen bytových prostor ale i výrobních a supermarketů, většinou na kvalitní orné půdě. Přitom lidí nějak nepřibylo, jen jsme náročnější.
>V dnešních dokonalých novostavbách nalézají ptáci mnohem míň úkrytů k hnízdění. A třeba vlaštovky nebo vrabci mají míň potravy, protože se na vesnicích už tolik nechová zvířectvo.
>Co se týče skladby dřevin v lesích, řekl bych, že s návratem soukromého vlastnictví si lidi přece jen začli sázet do svého lesa i něco jiného než smrky. Sice jen na menší plochy, ale přece jen.
>Díky komplexním pozemkovým úpravám a částečnému (i když nijak závratnému) návratu drobných zemědělců se mírně zlepšila pestrost krajiny. Také si lidi na vesnicích na vlastních pozemcích sází v krajině různé ovocné stromy.
Celkově by si otázka zasloužila podrobnější odbornou analýzu. Ale myslím, že tzv. „ekologická stopa“ občana se pořád zvětšuje.

Kryšpín

Rybář Vágner má názor řeky čistší, ale pescitidy a podobné lahůdky tam nepoznáš.