V čem byl omezován Československý lid v době přítomnosti sovětských vojsk (1968–1991)?!

Znáte konkrétní případy ?
Doplňuji:
Já se neptal pouze na okupaci v srpnu 1968, ale na celou dobu jejich přítomnosti. On to je veliký rozdíl! Něco o tom píše lahny i lexx a já se k nim připojuji. A jak se díváte na : http://armada­.vojenstvi.cz/pred­valecna/studi­e/3.htm

více v diskuzi!

Nejlepší odpověď
dudu

V roce 1968 jsi byl sice třináctiletý adolescent, ale atmosféru zbývajících 22 let okupace si určitě dobře pamatuješ., takže neprovokuj! Pokud ovšem trpíš podobnou ztrátou paměti jako Drap a jemu podobní, pak se nech léčit než úplně zblbneš!

Další odpovědi
annas

Ve zprávě
"Informace zpracovaná v souvislosti s přípravou návrhu zákona na odškodnění obětí sovětské okupace v srpnu 1968 a násilného potlačení protirežimních demonstrací 21. srpna 1969, kterou zpracoval PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. je uvedené,

http://www.vir­tually.cz/clan­ky2/fajmon2.html

Např.

V 598 případech příslušníci vojsk Varšavské smlouvy zasahovali protiprávně do vnitřních záležitostí čs. státu. „Ve sledovaném období se příslušníci vojsk Varšavské smlouvy dále dopustili 219 protiprávních jednání, která z hlediska našeho právního řádu lze hodnotit jako kriminální trestné činy, při nichž byla způsobena škoda v udané výši 712.165 Kčs. Jednalo se o vloupání do obchodů, kiosků a pohostinských závodů, do kantýn v úřadech a podnicích a do výkladních skříní, kde byli odcizovány zejména potraviny a alkoholické nápoje. Podávání alkoholických nápojů a kuřiva si vynucovali též pod pohrůžkou použití zbraně. V úřadech a institucích, které byly po určitou dobu obsazeny cizími vojáky a do nichž nebyl po tuto dobu zaměstnancům ani jiným občanům dovolen přístup, bylo po uvolnění objektů zjištěno, že byly vypáčeny dveře, skříně (i plechové), stoly a odcizeny z nich nejrůznější předměty peníze, hodinky, psací potřeby, potraviny apod.). V uvedeném počtu je vykazováno 16 násilných jednání, 14 loupeží se způsobenou škodou 1.800,– Kčs, 4 případy pohlavního zneužití, 13 případů znásilnění, 78 krádeží vloupáním se škodou 340.566,– Kčs, 69 krádeží se škodou 352.799,– Kčs a 25 ostatních trestných činů se škodou cca 17.000,– Kčs.“ atd.

Určitě přítomnost vojsk ovlivnila psychiku obyvatel, psychické trauma, doba normalizace – emigrace – majetky, jež tu emigranti zanechali, byly konfiskovány, jejich příbuzní měli záznam v kádrových posudcích, lidé, kteří byli s emigranty v kontaktu, byli trestáni, prověrky, propouštění z práce, omezení literatury , udávání atd."

Určittě se našli tací, jimž pobyt nevadil. Teprve před nedávnem jsem se dověděla, jak byl pronásledovaný syn kolegy, kolik rodiče zažili „přepadovek“, oba museli opustit zaměstnání, syna vyhostili od nás za pouhé podezření, že podepsal Chartu.

Doplňuji:
Ještě jsem si vzpomněla, že v mé rodné obci v lese měla sovětská armáda postavený systém opevnění a zázemí.
Do lesa byl zakázaný vstup.

Když jsem les navštívila po jejím odchodu, zůstaly v něm polorozopadlé budovy, úkryty v zemi, kabelové vedení, okopy pro techniku. Nikdy se les nevrátí do původního stavu.

Kromě toho, co jsem uvedla ve dvou posledních odstavcích, toto bylo omezování osobní svobody.

více v diskusi

Emefej

Už jsem o tom psal v jiné odpovědi. Ožralý ruský voják na mě bezdůvodně mířil nabitou zbraní. V jedné ruce držel samopal, druhou si do huby strkal zelené švestky. Bylo mi 17 a budu si to pamatovat celý život.

Klaproth

Mnoho let se kvůli sovětské posádce nesmělo na Bezděz, po celou dobu okupace, kdy lahny nebo lexx kšeftovali s okupanty, se nesmělo do lesů v okolí Bohosudova nebo Bíliny.

dědapetr

Jsem z města a na žádné omezení si nepamatuji.

rigormortis

Legitimitu odpovídat mají pouze lidé, kteří zažili zahraniční pobyt v dané době po delší čas (na západě)…jinak to bohužel nelze kvůli relativitě.

Kupříkladu získat povolení k dlouhodobému pobytu v cizině byl problém ne? Nebo spíše…proč se o to vůbec žádalo? Proč by měl tlumočit moje potřeby nějaký nadřazený systém? Proč bych se nemohl sám rozhodovat? Proč bych nemohl získávat zkušenosti děláním chyb? Proč byh měl žít v bublině?…

Dnešní doba není jednoduchá, ale ukazuje se kdo má moc sám nad sebou…kdo se dokáže sám rozhodovat (ať již špatně či dobře).

lexx

žádné omezování se nekonalo ani nehrozilo…to jsou bohapusté tlachy loňských maturantů co toho o životě znají kulový…naopak, se soldáty se čile kšeftovalo, vojenský inkurant, výstrojní součástky, sovětská radio a TV technika…

setapouch

Přítomností sovětských vojsk.

Drap

Nevzpomínám si na žádné konkrétní omezení.

anonym

Neznám žádný příklad omezování, ale naopak znám hodně případů kdy se se sovětskými vojáky čile obchodovalo.Byl to laciný benzín, ( a benzín se kupoval na celé sudy) barevné televize, koberce atd.
Vím o jednom případu kde si kupovali velký koberec , 4×5 m, a jelikož viděli jen okraje koberce a ty byly s nádhernými vzory, tak kobec koupili.Když koberec doma rozbalili, tak uprostřed byl velký obraz Lenina.
A znám také jeden vtip z té doby.
Cigán odkud máš tu papachu (pro ty co nevědí co je papacha…vysoká ruská čepice z kožešiny).
Od Rusa.Zožeň mi takú.Nezoženěm­.Zožeň.Veď si Rusa zastrel.

led

Musím poopraviť tých, čo tvrdia, že nebolo žiadne obmedzenie. Bolo, do oblasti, kde boli „dočasne“ umiestnené vojská Sovietskej armády, nebol prístup československým občanom bez súhlasu zodpovedných orgánov týchto vojenských jednotiek. Ale myslím, že zákaz vstupu do vojenskej oblasti civilným osobám a vojakom iných armád platí všeobecne na celom svete.
Naozaj strašné obmedzenie!!
Doplňuji:
Na otáazku okupácie, aj keď nebola predmetom otázky, ale v odpovediach sa spomína.
Ak pozriete na vtedajšiu politickú situáciu, prečo USA nenamietali voči zásahu vojsk Varšavskej zmuvy si uvedomte, čo by sa stalo vo svete v prípade víťazstva Pražského jara a odklonu sovietskych satelitov od politiky Sovietskeho zväzu. NATO by stratilo svoj politickovojenský význam a Sovietskemu zväzu by sa uvoľnili sily na expanziu do krajín 3.sveta – tj. Ázie, Afriky a krajín Strednej a Južnej Ameriky, kde boli silné protiamerické hnutia. Takáta „obeť“ sa USA v konečnom výsledku, viď rozpad Sovietskeho zväzu a socialistického tábora a súčasná politická situácia vo svete vyplatila. Dnes takúto „obeť“ americká administratíva opakuje v prípade Ukrajiny, pomaly a ticho ustupuje.

klumprt

Co třeba vědomím, že by nás mohli kdykoli začít ve velkém zabíjet?

zelí

Taky by mě to zajímalo, ja to totiž nezažil.

mosoj

Také jsem byl proti obsazení vojsky Varšavské smlouvy ( to je důležité). Po tom co se děje v současnosti a po zhodnocení vzpomínek musím konstatovat, že Rusko v tehdejší době dělalo co muselo. Tak jako to dělá dnes.
Dělalo to ze souhlasem USA a ani nikdo ze členů Varšavského paktu , neprotestoval. V OSN také nikdo ani nepípl. Za situaci v Evropě po válce, jsou zodpovědní USA, Anglie a Rusko. Tak se v roce 1945 na Jaltské konferenci dohodly.
Demarkační linie byla původně dohodnutá tak, že kopírovala naše předválečné hranice. Podle této dohody by vůbec vojska USA a Anglie nesměla při osvobozování Evropy vstoupit na území ČSR. Takže kdo koho prodal , před válkou i po válce !!!!!! Na poslední chvilku zažádaly USA SSSR o posunutí demarkační linie do dnešní podoby.
SSSR jim vyhovělo !!!!
Nesouhlasím s žádnou válkou. Válka je hrůza a utrpení o kterém dnes již nemá nikdo ani páru. Také je plná křivd. Navíc se ztrácí historická paměť a vše se může klidně opakovat v trošku pozměněné formě.

suaeda

Osobně žádné velké vzpomínky na sovětské vojska nemám. Bydlel jsem v kraji, kde nesměly být dislokováni. Ale ošklivý zážitek mám z pobytu v Lázních Bohdaneč, kde Rusáci dříve byli. Když museli odjet z místa, kde byli řadu let tak tam po nich v lese v jihovýchodní části zbyl pěkný čurbeles. Inu to se pozná kulturnost národa. Zda to tam je dodnes nevím, už jsem v Bohdanči pár let nebyl.

setapouch

Poprvé lituju, že zde nemám dostatečný počet bodů. Rád bych dal nominaci rigormortis, protože přesně vystihl ta omezení, která se týkala všech a na která zde přítomní nějak zapomněli.

led

AD rigormortis
„Legitimitu odpovídat mají pouze lidé, kteří zažili zahraniční pobyt v dané době po delší čas (na západě)…jinak to bohužel nelze kvůli relativitě.“
toto je pokus o humor, alebo si myslíte, že ľudia, ktorí v tejto dobe žili, nevedeli a nevedia premýšľať? Nepodceňujte ľudí

rigormortis

Vy chcete srovnávat bez možnosti nadhledu?

led

Pri porovnávaní a hodnotení nepoužívam city, ale fakty. Ako sa vraví, keď začne práca, city bokom, nastupuje skutočnosť.
Súhlasím s vami, že na minulosť treba pozerať z akéhosi nadhľadu. Aj keď vlastné skúsenosti pomáhajú pri lepšej orientácii. Tu v mnohých odpovediach zazneli city, pocity ukrivdenosti, ktoré ak pozrieme dobové záznamy skrývali v tých časoch za žiarivé úsmevy a objatia.

anonym

pro Klaproth
Já jsem nikdy s nikým nekšeftoval (ani jsem nestál fronty na cokoliv, protože jsem různé nedostatkové zboží nahrazoval něčím podobným, protože mým krédem bylo NESTRÁVÍM MLÁDÍ VE FRONTÁCH).
Ale vím o lidech (a dokonce i herci se s tím chlubili po revoluci v televizi, jak od Rusáků nakupovali), kteří měli sudy s benzínem či barevné televize od nich.Mně stačila naše barevná televize Tesla Color 416 (mimochodem vydržela mně 25 let).

led

Mnohí verejní predstavitelia a ľudia „od válova“, nielen herci, nakupovali aj iné veci, nielen techniku " od Rusáků", dokonca aj pozemky, ktoré boli v správe „okupačných vojsk“ za smiešne peniaze a svoju verejnú angažovanosť.

dudu

Příspěvek smazán administrátorem.

zorro

dudu, víš přece, že Mosoj je starý komunistický lampasák

mosoj

Dudu myslel jsem si, že jsi rozumnější.

led

dudu,
Skreslujete naše vyjadrenia. Je rozdiel medzi pojmom „súhlas“ a „prinútenie“
mosoj „Dělalo to ze souhlasem USA“
led „toto urobilo moskovské vedenie bez súhlasu západných mocností?“ kde je v týchto formuláciách slovo s pojmom „donútenia“?
Pozrite si ešte raz a pozorne moje doplnenie odpovede. Je to na základe rozboru historických skutočností. Nie na základe VUML a iných straníckych školení. Je to prevzaté zo zdrojov uverejnených NewYorkTimes a podobných amerických, určite nie prokomunistic­kých médií.

dudu

Led věřím Vám, neboť je mně jasné, že jste chytrá ženská.

mosoj

Také jsem byl proti obsazení vojsky Varšavské smlouvy ( to je důležité). Po tom co se děje v současnosti a po zhodnocení vzpomínek musím konstatovat, že Rusko v tehdejší době dělalo co muselo. Tak jako to dělá dnes.
Dělalo to ze souhlasem USA a ani nikdo ze členů Varšavského paktu , neprotestoval. V OSN také nikdo ani nepípl. Za situaci v Evropě po válce, jsou zodpovědní USA, Anglie a Rusko. Tak se v roce 1945 na Jaltské konferenci dohodly.
Demarkační linie byla původně dohodnutá tak, že kopírovala naše předválečné hranice. Podle této dohody by vůbec vojska USA a Anglie nesměla při osvobozování Evropy vstoupit na území ČSR. Takže kdo koho prodal , před válkou i po válce !!!!!! Na poslední chvilku zažádaly USA SSSR o posunutí demarkační linie do dnešní podoby.
SSSR jim vyhovělo !!!!
Nesouhlasím s žádnou válkou. Válka je hrůza a utrpení o kterém dnes již nemá nikdo ani páru. Také je plná křivd. Navíc se ztrácí historická paměť a vše se může klidně opakovat v trošku pozměněné formě.

anonym

Dudu, čím pak provokuji? Vašim asi projel zahrádkou sovětský tank a zničil úrodu, že jo ?

dudu

Ono ti nestačilo, když území suverenního státu svévolně okupovalo více než 100 tisíc vojáků cizí mocnosti, která si ve své vojenské doktríně z obsazeného území vytvořila nárazníkové předpolí a naše armáda měla coby prvosledové jednotky „tu čest“ se pokusit při oboustranném použití atomových zbraní obsadit hranice Francie. Jejich životnost ještě podle plánů z poč. roku 1989 byla předpokládána na necelých osm minut. Města Čech a Moravy měla být i s obyvateli nenávratně zničena a vymazána mapy.
Nikdy také nezapomenu na pocity křivdy a marnosti, když jsme např. při cestě do Cvikova projížděli krajinou u Mimoně kde byly o velké síle etablovány vojenské jednoty SSSR. Tam v jedné bývalé naší vesnici byly pouze nápisy v azbuce, nesmělo se zde fotit a ani zastavit!! Mám snad ve výčtu pokračovat?

mosoj

Hm. Jestlipak víš jak velká životnost čehokoliv je plánovaná dnes.
Také jsem byl proti obsazení vojsky Varšavské smlouvy ( to je důležité). Po tom co se děje v současnosti a po zhodnocení vzpomínek musím konstatovat, že Rusko v tehdejší době dělalo co muselo. Tak jako to dělá dnes.
Dělalo to ze souhlasem USA a ani nikdo ze členů Varšavského paktu , neprotestoval. V OSN také nikdo ani nepípl. Za situaci v Evropě po válce, jsou zodpovědní USA, Anglie a Rusko. Tak se v roce 1945 na Jaltské konferenci dohodly.
Demarkační linie byla původně dohodnutá tak, že kopírovala naše předválečné hranice. Podle této dohody by vůbec vojska USA a Anglie nesměla při osvobozování Evropy vstoupit na území ČSR. Takže kdo koho prodal , před válkou i po válce !!!!!! Na poslední chvilku zažádaly USA SSSR o posunutí demarkační linie do dnešní podoby.
SSSR jim vyhovělo !!!!
Nesouhlasím s žádnou válkou. Válka je hrůza a utrpení o kterém dnes již nemá nikdo ani páru. Také je plná křivd. Navíc se ztrácí historická paměť a vše se může klidně opakovat v trošku pozměněné formě.

dudu

Smutné je, že nejlepší paměť mají a na dobu okupace vojsky SSSR s vděčností vzpomínají šmelináři a galerka!

led

dudu, vy si naivne myslíte, že toto urobilo moskovské vedenie bez súhlasu západných mocností? Nečerpám tieto informácie z východných zdrojov, ale zo zdrojov blízkych Bielemu domu.

anonym

Já se ptal, dudu, na konkrétní případy. Pokud si na žádný nevzpomínáš, máš něco s pamětí.

dudu

Zdalipak víš, že podobné hanobení nesporných historických faktů má charakter trestného činu?

mosoj

Tak to musíš podat trestní oznámení na celou současnou naší vládu. Barbakan má pravdu a jak se zde konstatovalo " pro pravdu se lidé nejvíc zlobí".

anonym

A není hanobení nesporných faktů i to, že teď se tluče do hlavy, že Československo bylo osvobozeno 8 května 1945 díky USA ?

dudu

Promiň a opět plácáš blbiny – viz:
Akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa byl právní dokument, kterým byla provedena bezpodmínečná kapitulace nacistického Německa dne 7. května 1945 v Remeši. Německá delegace vyslaná německým vůdcem velkoadmirálem Dönitzem (ujal se moci po Hitlerově smrti) kapitulovala před západními spojenci. Slabou stránkou tohoto právního aktu ovšem bylo to, že neukončil válku mezi Německem a SSSR. Sovětský svaz neuznal německou kapitulaci v Remeši a vyžádal si zopakování podepsání dokumentu v Berlíně, kde Německo mělo podepsat kapitulaci před všemi mocnostmi, se kterými bylo ve válce. Ceremonie německé kapitulace se tedy dne 8. května konala před představiteli SSSR, USA a Velké Británie v Berlíně v bývalém důstojnickém kasínu v Karlshorstu. Vinou různých průtahů (mimo jiné zejména vynucení si delegáta Francie, aby na dokumentu byl také francouzský podpis) se ceremonie protáhla do pozdních hodin, kdy byl akt kapitulace konečně podepsán. Tato skutečnost je příčinou nejasností kolem data oslav konce války. Zatímco v USA a ve většině Evropy ve chvíli podpisu německé kapitulace v Berlíně byl ještě 8. květen, v Moskvě v té době už byl 9. květen (chvíli po půlnoci vzhledem k časovému pásmu). V zemích východního bloku se Den vítězství slavil 9. května, i když ve Střední Evropě a na Balkánu podepsání německé kapitulace se odehrálo ještě 8. května. Po roce 1989 se oslavy ukončení druhé světové války začaly ve Střední Evropě slavit shodně s lokálním časovým pásmem 8. května.
Zdroj: Wikipedie

anonym

pro dudu
Nějak se pomíjí, že Patton na „osvobozování“ Čech neměl, byl součástí Deversovy armády, která táhla údolím Dunaje k Regensburgu, měla za úkol přetnout Německo, a jen okrajem fronty zasáhla západní Čechy, a Patton měl jen 150 000 vojáků, zatímco Schörner jich tady měl až 1,5 miliónu, a Ike tažení do Čech neplánoval. I tak padlo na západě Čech snad několik stovek amíků – a každá oběť si zaslouží úctu. (Nevím, kolik německých vojáků přitom pobili, ale amerikánci usmrtili daleko víc českých civilistů, když pár dní před koncem války masívně bombardovali největší české průmyslové podniky). Téměř se pomíjí, že Rudá Armáda ztratila v bojích přes Slovensko, Moravu a Čechy asi 140 000 vojáků. Tady se skutečně bojovalo.
A jak moc se vlastně jednalo o „osvobozování“? A to na obou frontách – západní i východní? To „osvobozování“ je takový náš mýtus. Takhle to vnímáme jen my. Ale jak to vnímali frontoví vojáci? Eisenhower píše, že k tažení do Evropy dostal směrnici, jejíž hlavní odstavec zněl: Vstoupíte na evropskou pevninu a spolu s ostatními spojeneckými národy provedete operaci namířenou proti srdci Německa a na zničení německých ozbrojených sil. Zničení nepřátelských ozbrojených sil bylo tedy jeho hlavním úkolem. Na nějaké „osvobozování“ se invazní vojska příliš nezaměřovala, jak je patrné z celých Eisenhowerových pamětí. Proto také některé okupované státy západní Evropy zůstaly stranou tažení: částečně Holandsko, Dánsko a celé Norsko. Eisenhower také zcela ponechal Berlín Rudé Armádě, což velmi rozčílilo Churchilla. Ike měl ale rozum: když byla spojenecká fronta 600 km od Berlína, tak RA už jen 60 km, a Ike neměl zájem hnát své vojáky do krvavých pouličních bojů při dobývání pobořeného velkoměsta.
Jak to asi mohlo nabudit rudoarmějce, než se vůbec dostali dál na západ? Na německých doku-kanálech se neustále vracejí k nacismu a 2.sv. válce, a uvádějí také, jak rudoarmějci znásilňovali německé ženy – až se fronta převalila do Německa. Nevím, na kolik na to měli rudoarmějci vůbec času. Když na druhé straně tytéž zdroje uvádějí, jak se ruské tanky valily jako povodeň, že německé obyvatelstvo nestačilo před nimi utíkat. A také nevím, jak moc bylo rudoarmějcům známo, že německé ženy byly fanatičtější nacistky, než němečtí muži. Ty byly Hitlerem úplně posedlé. Ale nesporně mohly mít na vojáky vliv výzvy některých ruských žurnalistů k nenávisti právě vůči německým ženám. Pro rudoarmějce zřejmě nebylo problémem nenávidět Němky, neboť ony zplodily všechny ty nacistické vrahy. A tak to některé schytaly.
To na západě byla válka jiná, i ženy se tam chovaly jinak. Asi 200 000 Francouzek a 50 000 norských holek zplodilo s okupačními vojáky děti (a Norky 12 000 z nich odložily do Lebensbornu – konec konců byly to árijské děti a ke všemu ještě nordická rasa). Francouzky se i vdávaly za Němce. Mnohé to pak po osvobození také schytaly, byly vláčeny po ulicích, bylo na ně pliváno, hlavy jim byly stříhány dohola, a francouzští partyzáni hned po osvobození postříleli asi 2000 Francouzek, které se příliš prostituovaly a kolaborovaly s Němci – a také mnoho příslušníků francouzských fašistických milicí. (Adina Mandlová si Francouze ve svých pamětech příliš idealizovala).
A ještě máme za zlé zlému Stalinovi, že po válce si celý východ Evropy zorganizoval po svém. Však za to národy SSSR tvrdě zaplatily milióny obětí. A posunul hranice na západ. Nic překvapujícího: západní mocnosti až do konce války neprojevily nejmenší zájem garantovat obnovené státy na východ od Německa. A F.D.R (v Jaltě) jakož i W.Ch. (v Moskvě 1944) zřetelně ponechali Stalinovi ve vých. Evropě volnou ruku. Ostatně co měli dělat, když bylo jasné, že celým východem Evropy projde RA? A ještě mnoho let po válce jsme to zas tak za zlé Stalinovi neměli(!). Ono nám to na druhé straně zajišťovalo bezpečnost před německým revanšismem. Na to už si dnes nikdo nevzpomene. Nikdo už si nevzpomene ani na to, že poválečné obnovení Československa ani zdaleka nebylo samozřejmostí(!). (Na tom legendárním cáru papíru, na kterém si Churchill se Stalinem rozdělovali sféry vlivu, Československo nebylo vůbec uvedeno. Přitom ten papír vypsal Churchill, Stalin ho jen odfajfkoval. A bylo! Ostatně s Benešem v Londýně málokdy kdo jednal. Byl víceméně na obtíž. S Churchillem se B. setkal naposled v lednu 1944 a to v Egyptě, když se vracel z Ruska. A to zbývalo do konce války skoro ještě skoro rok a půl a do otevření druhé fronty ještě skoro půl roku. V té době už se nesetkali. A tak se vůbec nedivím Benešovi, když se při obnovení Československa opíral o Stalina. Soudobí nevzdělanci by se měli seznámit s tím, jak po celou válku Beneš těžce zápasil o od-uznání mnichovského diktátu a obnovení Československa v předválečných hranicích).

Toto jsou jen úryvky z článku…kdo má zájem všechno je zde
http://josefko­marek.blog.id­nes.cz/c/457888­/kvetnove-dny-a-mytus-osvobozovani.html

fcoop

Nech toho marného snažení,nemá to smysl.S jedin­cem,který je postižený proletářským internacionalis­mem,vycpaným Leninem,Marxem,ko­munismem a spoustou dalších sajrajtů se prostě debatovat nedá.

led

Máte pocit, že Paul Craig Roberts klame, keď tvrdí že: „„Amerika hrála ve válce proti Hitlerovi malou roli. Eisenhower si mazaně počkal, až Hitlera rozdrtí Rudá armáda, a vylodil se dávno poté, co se to obrátilo proti Německu. Washington si dnes připisuje triumf ve válce, v níž hrál malou roli.

Spojené státy válku nevyhrály až do porážky Japonska.“ ?
http://www.pau­lcraigroberts­.org/2015/05/13­/hell-unleashed-paul-craig-roberts/