huxa

V čem byl minulý režim „lepší“?

Dobrá, byla jistota, že člověk dostane práci a bydlení, ovšem není to nudné, demotivující?
Mne se dnes strašně líbí, že můžu klidně založit vlastní podnik nebo dojíždět třeba 50km do práce. Nebo se tam mohu přestěhovat. Najít si tam kluka. Pronajmout si byt na měsíc nebo na deset let. Když toho udělám v práci hodně, dostanu peníze navíc, když něco pokazím, o práci přijdu. Bylo toto možno i před pár desítkami let?

Nejlepší odpověď
www

Lepší či horší – jak pro koho.
Důležitá ale byla jistota práce a tím i výdělku, byť nijak závratného. Dále nebyl problém získat levné a přijatelné bydlení od zaměstnavatele, státu ap. Nebylo tolik kriminality, nepřizpůsobiví museli pracovat. Za novomanželskou půjčku 30000 se dala zařídit domácnost, úroky minimální, atd.
Samozřejmě, mělo to rovněž spoustu nevýhod z hlediska dnešních požadavků zejména.
Zkušenost

Další odpovědi
zjentek

tak výhodný bylo třebas to, že všichni lidé měli tolik peněz, že se vůbec nemuseli obávat, že jim je někdo čmajzne ..navíc je měli doma a vůbec neřešili zabezpečovací systémy a takhle na ulici tě taky málokdy někdo bacil a okradl ..jakoby ti komunisté nějak telepaticky dokázali potlačovat agresivitu a taky chuť na pořádný prachy, nebo co ;q
..jo a vůbec tady nebylo ovoce a zelenina neidentifikova­telnýho původu, složení a významu ..to bylo taky dobrý ;q

Hlada

Zjednodušeně: zajišťoval spokojenost větší části populace.
Dnešní režim vyhovuje malé části lidí, kteří dokáží využít výhody, které poskytuje. Naprostá většina lidí ale nepodniká, nestěhuje se za prací, nevyužívá svobody, spíš trpí nejistotou, ohrožením. Lidé chtějí mít jistotu, chtějí mít daná pravidla a v tom byl minulý režim lepší.
Není pochyb o tom, že to byl režim demotivující a dlouhodobě neudržitelný. V osmdesátých letech ale docházelo k výraznému uvolňování včetně drobného podnikání a otázkou je, kde bychom byli dnes, kdyby se nepostupovalo tak revolučně. Prakticky to ale nebylo možné s ohledem na vývoj v sousedních státech.

PetrXY

Ono je to těžké někomu, kdo to neprožil, vysvětlovat. To nedokáží ani věčně po zvýšení platu lačnící současní učitelé. Co se týče materiálního zabezbečení, tak lepší byl, nebralo se moc, ale zase se za to dalo více pořídit. Na barák si lidé nemuseli brát hypotéky, z platu na něj klidně ušetřili. Horší byla ta stránka politická, byly potlačovány osobní svobody. Ale lidem se lhalo stejně jako dnes.

lexx

pracovalas, podnikalas někdy ? uživila se ? a jak dlouho, s jakým výsledkem ? víc peněz za víc práce ? zapomeň…báchorky pro naivní školáky ale nic, snaž se dál, buduj kapitalistickou vlast, jednou ve stáří se Ti královsky odmění, žebračenkou a chudobou…

MK44

Ptáte se výslovně na to, v čem to bylo lepší. Ano, byla jistota, že dostanete práci a tedy příjem. Ovšem jak vysoký záviselo na tom, zda jste držel hubu a krok. Tedy projevoval alespoň nějakou loajalitu s režimem, nekritizoval ho a nechtěl něco, co bylo jen za hranicemi. Nevím, co na tom, že jste nějakou práci dostal, shledáváte nudným a demotivujícím. Z něčeho jste žít musel i tehdy a věřte, že z majetku, z úroků nebo dividend to nešlo. Do zaměstnání jste mohl (tedy … musel) nastoupit i po ukončení školy, bez praxe a tak ji získat a zaměstnání jste sehnal i po pětačtyřicítce a v předdůchodovém věku (Což v dnešní době opravdu není nuda. Spíš nedůstojný nervák.). Usilovalo se o dosažení lépe placeného místo tak jako dnes. Ovšem za výše uvedených podmínek, takže byli tací, kteří taková místa obsazovali ne proto, že by měli vzdělání nebo praxi v daném oboru, ale prosazovali se „po stranické linii“. To ovšem pro ostatní bylo demotivující.

Nevím, odkud jste vzal, že byla jistota, že dostanete bydlení. Na byty byly nekonečné pořadníky. O úlatcích nemluvě. Mohl jste si ovšem postavit vlastní dům svépomocí, pokud jste na to měl, nebo si společně s družstevníky postavit panelák a odmakat si to na stavbě. Byt jste si taky mohl „koupit“ od někoho, kdo byl ochoten ho prodat, ovšem obchod probíhal na černo, ilegálně, šlo vlastně o odstupné za přenechání nájemního bytu.

Vlastní podnik jste si založit nemohl. Nevím, kolik jste si jich založit teď. V dojíždění 50 km do práce Vám ani tehdy nikdo nebránil. Vězte, že i za komančů se lidé stěhovali. I kluka jste si mohl najít kdekoli, byť to bylo těžší, protože celospolečenská tolerance k sexuální problematice byla jinde než dnes. To ale nebylo výsadou minulého režimu (byť se samozřejmě každého posunu bál a tíhnul k konzervativismu), to se týkalo i jiných zemí mimo východní blok.

I tehdy, když jste způsobil v zaměstnání průšvih, mohl jste přijít o místo. Když jste toho naopak udělal hodně, bral jste větší prémie (pohyblivá část platu). Když se tzv. nesplnil plán, premie nebyly. Základní plat ano. Nevím o tom, že by zaměstnavatel (podnik vlastněný státem) někdy prostě nevyplácel mzdy.

huxa

lexx – jsem kluk 🙂

Už asi půl roku žiji „na volné noze“ a vystačím si s penězi, které si vydělám během velmi volného úvazku, na kterém doopravdy platí, čím víc odvedu práce, tím si více vydělám. Dokonce jsem dostal i nějakou tu kačku při projevení iniciativy a zefektivnění práce cca. 5 lidí 🙂 Nyní budu nastupovat do jiné práce, kde jsou až 50% benefity právě za tady tyto případy.
Nevím tedy, kdo vykládá báchorky. Na kapitalismu mi přijde super, že hrabu pro sebe, nebuduji „vlast“ 🙂

huxa

Hlada-osobně si myslím, že dlouhodobě udržitelná byla představa o komunismu, socialismu od Lenina v třicátých letech. Také se mi líbila vysoká „pokrokovost“ jako například právě podporování homosexuality či dokonce podnikání.
Žádná závratná „revoluce“ zde neproběhla, možná, že i za minulého stavu by se sociální podpora a státní vlastnictví okleštili na úroveň, jaká je dnes. Samozřejmě, například bez podpory církví nebo uprchlíků.

huxa

www-jistotu práce a malého výdělku beru jako nevýhodu.
Dnes také není problém získat levné bydlení, já mám třeba nyní byt v Brně za 5000Kč měsíčně.
Povinnost pracovat beru jako nevýhodu, která by mne asi nutila odejít ze země.

zjentek-nosím u sebe dnes vcelku velké částky a zatím se mi bohužel nestalo, že by mne někdo bacil či okradl na ulici. Ani jsem to nikdy neviděl.
Jaký mělo prosím ovoce a zelenina složení? 🙂

www

Pokud ti vadí jistota pracovní příležitosti, očividně si nepřipouštíš možnost o práci a tím i finanční zdroje přijít.. jen aby ti tvoje značné sebevědomí třeba nějaký nepříliš dobrý zákon nepošramotil 😉
Zkušenost