Už vám hořela koudel u zádele ?!

Nejlepší odpověď
annas

Když hoří koudel, tak doutná, proto upozorní na nebezpečí požáru.
Obrazně řečeno, když hoří koudel u zadku (časté úsloví), hrozí nám nebezpečí.

Ale u zádele mně nikdy koudel nehořela, takže v tomto směru jsem mohla být bez obav. Protože jrodiče pěstovali obilí, mlátili je. Zadina (=zádel = zadek) zůstala jako odpad při mlácení a čištění obilí.

Samozřejmě význam výrazu zadek se zobecnil na cokoliv, co je zad- (kdysi to byla předložka stejně jako nad, pod, před, dnes jako základ jiných slov).

Jinak existuje podobné slov záděl (někdy zádel) = nevěsta u koželuha. Ve sladovnictví a záděl melasová z cukrovky. Ale tyto významy nemáte zřejmě na mysli.
I když nevěstě u koželuha by koudel mohla hořet…

Podle Kottova slovníku.

Další odpovědi
anonym

U zádele mi nc nehořelo, jen na obličeji, krku, rukou a břichu. Popáleniny 2B ☹

honza19hk

ne,ale hořela mi židle pod zadkem.