Už umožňuje PSD2 majitelům běžných účtů pokročilejší automatizaci mezibankovních transakcí?

PSD2 je evropská směrnice, která bankám nařizuje výrazně vyšší míru interoperability s tvůrci aplikací třetích stran. Je ale implementace PSD2 už dnes v bankách na takové úrovni aby umožnila automatizované pokročilejší mezibankovní operace majitelům běžných účtů? Jmenovitě se mi jedná třeba o následující příklad. Nejpozději pět minut poté co na účtu A u banky X přistane výplata od odesilatele „chlebodarce s.r.o.“ pošli z této částky 80% na účet B u banky Y a 10% na účet C u banky Z, původní zůstatek na účtu přitom ponech nedotčený. Zdánlivě je to vlastně jednoduchá redistribuce prostředků, kterou ale dnešní primitivní trvalé platební příkazy vůbec neumožňují, měla by to umožnit PSD2 a případné aplikace třetích stran které podporují práci s mnoha bankovními účty v kterékoliv evropské bance. Jsme už dnes v tomto stavu implementace PSD2 aby výše uvedená automatizovaná redistribuce byla pro majitele běžných účtů dostupná?

Odpovědi
Pepa25

PSD2 není u bank implementováno v dostatečném rozsahu (viz upřesnění)

Ani jedna odpověď není přesná, ale tato se nejvíce blíží: podle toho, co tak různě čtu a slyším, tak na tom banky intenzivně pracují. Dost dlouho se čekalo na prováděcí předpisy EBA. Další věc je, že ČNB prý dost tlačí přístup API, který je trochu složitější (ale systémovější). Takže situace se dost liší banka od banky. Některé už to umí 😉

elkon

jiná odpověď

Když tě to zajímá, zeptej se v bance. Myslím, že běžný člověk se bez toho obejde.

anonym

elkone, v bance na to dostaneš jen úskočnou a vyhýbavou odpověď. Banky PSD2 nesnáší, omezuje to totiž jejich možnost dokonale ovládat co klient se svým účtem smí dělat jednoduše a co mohou úmyslně komplikovat a znesnadňovat, PSD2 jim tyhle možnosti vlastně bere a proto je jejich stanovisko oficiálně vždy jen takové, že „dodržují platné zákon a předpisy“ a více se k PSD2 obvykle odmítnou vyjadřovat, protože to svým komentářem nechtějí moc popularizovat. Jsou ve fázi kdy všechny banky zastávají zásadu implementovat ale mlčet o tom …

anonym

proto se ptám uživatelů zda už nemají zkušenost s aplikací třetí strany využívající PSD2 která by výše zmíněný požadavek funkčně naplňovala.