Avatar uživatele
quentos

Už se tu řešilo poškození bankovek. Co ale s poškozenou poštovní známkou (utržená spodní část)?

Když si koupíte arch známek a snažíte se jednu odtrhnout, je takovéto poškození natotata. Co pak s tím? Stačí utržený kousíček a je známka znehodnocená? Nebo se v tomto případě něco toleruje?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, flodur, iceT, Michal Kole, Děda Louda, fablen před 4067 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Zahodit a nebo při malém poškození předpokládat že si toho na poště nevšímnou

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Děda Louda

Domnívám se, že poštovní známka je podobně jako bankovka nebo kolek ceninou. Měla by tedy pro ni platit podobná pravidla. Praktickou zkušenost ale nemám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Známky, na rozdíl od bankovek mají právě perforaci, takže se běžně stávají drobná poškození. Jako bývalý filatelista jsem se často setkával se skartem (celý balíček ústřižků s razítkovanými známkami) a tam hlavně při hromadných podnikových podáních, pošta rutinně všechny orazila a řádně doručila. Vychází se z premisy, že nedošlo k poškození záměrně, ten druhý kousek obvykle zůstává u sousední známky a principu ceniny bylo učiněno zadost v okamžiku, kdy za arch zaplatíme plnou cenu, stejně jako např. u kolků.
Pokud se nám podaří známku i přetrhnout, stačí oba kousky vlepit na obálku v koláži do původního tvaru. Jediný dopad to má, že jakýmkoliv poškozením ztrácí filatelistickou hodnotu.
ad Děda Louda, ač je známka cenina, bankovky mají ještě další režim o padělcích a podvodech, proto zvláštní pravidla v kompetenci peněžních ústavů, kdežto známky řeší pošty, které vycházejí spíše z provozních podmínek.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony