Kepler

Už jste viděli historii i současnost jinýma očima, než jak nám bylo dosud předkládáno?

V posledních dnech občas sleduji TV CS HISTORY a nevěřím vlastním očím ani uším. Američané jsou líčeni jako agresoři, co za posledních 50 let napadli 37 zemí a Izraelci praktikují apartheid a vůbec porušují mezinárodní práva, co jich jenom je. Dopřává se sluchu i ruským TV. Co se to děje? Že by prolomení cenzury?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nevím, já si názor na historii tvořím VLASTNÍ. Tohle co popisuješ pro mne není žádná novinka, amíci jsou stejný dobytek (možná i VĚTŠÍ) než Rusmeni. Je toho SPOUSTA, co se obecně neví, o čem se mlčí a ne co se „zapmmnělo“. A tak dodnes poslouchám doblba názory, jak „Hitler zavinil 2. světovou válku“ (tady pozor, to že ji zahájil je něco úplně JINÉHO), jak veliký hrdina a disident bylo prase Havel a vůbec mraky propagandy pro hlupáky.

Dnes je celkem snadné (no, super easy to není, ale když chceš, dá se) odhalit odkud vítr fouká. Doby, kdy se válčilo i kvůli ženám jsou už pravzdálenou minulostí, takže dnes ti stačí jen sledovat PENÍZE a jejich toky. Kdo na čem vydělá. Historie tak jak se podává oficiálně v učebnicích (pokud se nad ní ZAMYSLÍŠ) NEDÁVÁ SMYSL. Kupříkladu takový Chamberlain – je prezentován jako úplný blb, který „skočil na špek Adolfovi“, a chtěl se s ním „usmiřovat“. No, Chamberlain byl ZKUŠENÝ politický matador, který to dotáhl až na předsedu vlády (což jistě uznáš, že nikdo, kdo jen tak easy někomu „skočí na špek“ asi nezvládne). Navíc pocházel z rodiny velezkušených politických matadorů, jeho brácha byl několikrát ministrem, fotřík taktéž, zkrátka teorie i praxe víc než dostatek k tomu aby ne že viděl ůza rohů, ale přinejmenším za „tři rohy“. Ale to pořád slyšíš pindy o „hloupém důvěřivém Nevillovi“, který „chtěl mír“ blablabla. Garantuji ti, že lidem v těhle postaveních a funkcích o mír v žádném případě NEJDE a na to, jestli ve válce zařvou miliony jeho spoluobbčanů zvysoka kálí. Podstatné je, co se na válce dá „urvat“. A to, že válka je pro určité kruhy SUPER byznys ti snad nemusím vykládat.

A to samé se Stalinem. Paranoidně nedůvěřivý, nevěří dokumentům, nevěří ani VLASTNÍM nejbližším soudruhům a najednou BÁC! Uvěří Hitlerovi,.který od samého počátku hlásá zničení komunismu, drang nach osten a vůbec naprosto jednoznačně vyjadřuje své úmysly ohledně Ruska. NJN, STEJNĚ doblba posloucháš „teze“, že „Stalin věřil Hitlerovi“. I úplný blbec se nad takovými hovadinami MUSÍ pozastavit, tedy… POKUD se trošičku zamyslí.

Jenže lidé NECHTĚJÍ myslet, stačí jim to, co se jim předhodí. Hele, i v těch „nejjasnějších případech“ (pokud si dáš práci) najdeš kostlivce, že to bylo celé „trochu JINAK“. Abych tě navnadil – třeba taková „Křišťálová noc“, tu dnes každý má jako „naprosto jasnou záležitost“ – fujky zlí náckové neměli rádi židy a tak poštvali proti nim německé obyvatelstvo. Všechno jasné. OPRAVDU?

Zamysli se, norimberské zákony už pár let platí, židé jsou odstaveni na druhou kolej a nepůsobí žádné problémy, jsou ekonomicky „odíráni“ a vůbec „strašlivě šikanováni“. V té době nacisté navíc srdečně ruku v ruce SPOLUPRACUJÍ s mezinárodním židovstvem. A zničeho nic BÁC! Pogrom jako ze středověku! PROČ? Jsem celkem zvědav jak daleko se v řetězci příčin a následků dostaneš, i když pochybuji, že přijdeš až k samotné prapůvodní příčině. A to teprve budeš valit oči – pokud se ti to podaří. :) Sry, to není o tom, že bych znevažoval tvé „detektivní schopnosti“, je prostě TĚŽKÉ bez značného úsilí a po tolika zahlazování stop včetně překroucených fakt se k tomu dopracovat. :)

BTW – k tomu židovskému apartheidu, Izrael byl asi JEDINÝ stát na světě, který navzdory rezolucím, sankcím a omezením OSN s tehdejším jihoafrickým režimem VELMI OCHOTNĚ a plodně spolupracoval, počínaje obchodem a konče společnými zbrojními programy. Novinka? ;) :D :D

Další odpovědi
da ny

Známá věc.
Pořady, debaty a dokumenty tohoto typu běží na některých kanálech (včetně ČT) celá léta. Zpočátku v pozdních, nočních hodinách.
Nic nového pod sluncem. Prostě je to tak.
Přibývá jen odborníků (u nás i ve světě), historiků, kteří se podrobněji věnují některým událostem. Uvolňují a objevují se další „nové“ informace, fakta a dokumenty.
Věnují se dávné i novodobé historii.

led

Ak chcete vidieť obraz celý, chcete pochopiť jeho myšlienku, odstúpte od neho. Nepozerajte len detaily a všímajte si ich súvislosti s okolím.
Podobne je to aj s históriou, nestačí ju sledovať len vlastnými očami, vlastnými ušami ale vnímať aj súvislosti.
Veľa ľudí tu tvrdí, že takú a onú tlač nečíta, ale napriek tomu sa k nej vyjadrujú. Vujadrujú potom naozaj svoje myšlienky, svoje znalosti, alebo len prevzaté a vnútorne prijaté názory, pohľady iných?
Pýtate sa, či sme videli „historii i současnost jinýma očima, než jak nám bylo dosud předkládáno“. Na to je len jedna odpoveď: ano
Veď koľkokrát niečo priamo zažijeme a z médií sa dozvedáme, že to bolo inak. Koľko z nás priamo zažilo August´68 a čo sa o tom dozvedali v časoch Husákizmu a čo v časoch Havlizmu a čo sa dozvedáme dnes… Kde je pravda?

Bobek 2

Většina lidí nevymyslí nic, co jim nebylo někdy odněkud předloženo či podsunuto – jinými slovy, naše myšlenky nepocházejí z vakua, ale jsou odrazem světa, který nás formuje. Ale samozřejmě je mnoho různých názorových a zájmových stran a každá z nich má své pohledy, které se snaží ostatním předkládat.

Je pravda, že USA ani Izrael – podobně jako Rusko – nejsou příliš submisivní a úzkostlivé vůči mezinárodnímu právu a vůbec vůči těm, kteří by je chtěli nějak omezovat. Na druhou stranu, v řadě jejich postojů pro nás není těžké s nimi sympatizovat, tedy alespoň občas a s některými z těchto jmenovaných zemí. I když se s tím mnohdy nepářou. USA se sice vměšují do lecčehos na celém světě, ale nebýt toho – bůhví jak by to po druhé světové válce v Evropě dopadlo.

Co se týče třeba Krymu – pokud vím, jak s jeho samostatností zatočila Ukrajina v roce 1995, tak vcelku chápu obyvatelstvo, že se nakonec přiklonilo spíše k zemi, ke které má národnostně i historicky blíž – a to přesto, že historicky býval Krym i útočištěm ruského disentu. To my máme s Ruskem zase jiné zkušenosti a jsme citliví nejen na jeho arogantní chování, ale i na jeho charakteristickou demagogii.

Ametyst

Jaká cenzura? Před nemnoha lety si přece do Evropského parlamentu pozvali jako hosta palestinskou teroristku, která s dalšími unesla letadlo. Že je nejvíc židů v USA a ne v Izraeli, je také známo.