dust8

Už jste připraveni na DVB-T2 pro příjem televize, který bude pro všechny povinný?

Máte na to připravenou TV, či budete pořizovat set-top box?

Prý jsou na to vybaveny TV tak cca dva roky zpět a novější jinak je prý potřeba set-top box na starší televize.

Kdy k přechodu dojde?

První budou na řadě Praha a Středočeský kraj, kde přechod začne koncem listopadu, diváci na jižní Moravě mají čas až do května příštího roku. „27. listopadu vypne Česká televize pozemní vysílání v současném standardu DVB-T na pražských vysílačích Žižkov a Cukrák. Tím odstartuje celorepubliková vlna přechodu na nový standard DVB-T2, která bude postupovat z Prahy přes střední Čechy, západní Čechy až po jižní Moravu. K úplnému vypnutí starých vysílačů by mělo dojít do konce června příštího roku, kdy už bude dostupný pouze nový standard DVB-T2,“

Zdroj: https://www.nez­tratitsevesta­ri.cz/clanky/no­vy-typ-televizniho-vysilani-dvb-t2-jak-se-na-nej-pripravit-kdy-a-proc-k-nemu-dojde-je-nutne-porizovat-novy-televizor?gclid=Cj­0KCQjw_5rtBRDxA­RIsAJfxvYCFfE­AR5_GV3_vWNMOu­9ZtO9yvX1d0dXok­b4-SZOk2kuUBfc0bi­oesaAqEwEALw_wcB

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to přibližně jak píšeš, ale je třeba dát si pozor, jestli třeba ty 2 roky staré přijímače disponují tunerem pro zpracování HEVC 265. Teoreticky to sice může být pro DVBT 2, ale starší kodek HEVC 264. Jinak se to samozřejmě netýká satelitního příjmu, ani internetové TV (můj případ). Internetovou TV vřele doporučuji – mám přes 90 programů, pořady se dají nahrávat dozadu i na ty budoucí, pak lze přeskakovat reklamy, přehrávání kdykoliv pozastavit atd.

Další odpovědi
orwell

Připraven nejsem, času dost. Co mohu vykonati dnes, zásadně odkládám na pozítří. Trochu mě sice mrzí, že pokud to nestihnu, přijdu o spoustu krásných reklam, ale já to nějak přežiju.

cochee

Slovo „povinný“ je v této věci mírně řečeno zavádějící. Povinný rozhodně není a hned z fleku ti nabídnu tři alternativy (nejspíš jsem si na několik dalších vůbec nevzpomněl): televize přes kabel – televize přes satelit – žádná televize. U té třetí možnosti není co vysvětlovat, u prvních dvou: těch se samozřejmě nějaký standard DVB-T2 vůbec netýká.

Dopl. @zjentek: přestože sám televizi v podstatě neholduju (dívám se vlastně už jen na večerní hlavní zprávy a občas na rockový kanál), myslím si, že TV není v některých případech od věci. Například kdybych byl filmový, rozhodně bych se na filmy chtěl dívat na nějaké velké (aspoň 80 cm úhlopříčka) telce, v křesle nebo na gauči a s nějakou dobrou zvukovou aparaturou a ne na potentovaný PC monitor na kompjůtru s většinou směšnými repráky. Kromě toho vím, že je spousta lidí, co si s internetem zrovna netyká (kupř. moje máti je ráda, když zvládne na hloupém telefonu vyvolat a přečíst SMSku, s počítačem neumí ani ň), takže o nějakém „pauznutí jůtůbka“ nemůže být vůbec řeč.

zjentek

To ve 21. století má ještě někdo televizor? Jako že si člověk pauzne na kompu YouTubko nebo tak a jde z nějakýho mně neznámýho důvodu kouknout do telky? Nebo jak to myslíš? Nechápu…

anonym

pro Kepler: Jenom faktická poznámka: H.264 není HEVC … HEVC (High Efficiency Video Coding) je cosi jako marketingové označení právě pro kodek h.265, naproti tomu kodek h.264 měl marketingové označení AVC (Advanced Video Coding) 🙂 Čili „hevc 264“ nedává smysl …

Dochy

Cochee: ten miniaturní monitor ani směšné repráčky nejsou u PC povinné. Samozřejmě můžeš přejít na dvoumetrový monitor a kvalitní reproduktory za cenu podstatně nižší, než v případě koupě TV s podobnými parametry…

Jinak zcela souhlasím.

Pepa25

Kepler: také o internetové / kabelové TV uvažuji, ale přijde mi líto platit každý měsíc za něco, do můžu mít zdarma. Navíc bych čekal, že O2, UPC atd. budou mít akce při této příležitosti, ale nic jsem nezaznamenal …