paul1

Už jste někdy slyšeli tento slovní obrat – zlomil si bok?

V jednom denníku psali o španělském emeritním králi Juanovi Carlosovi I. O jeho mimomanželských pletkách, i o luxusní dovolené v Botswaně s jeho milenkou v roku 2012, kam odjel, i když se jeho krajina zmítala v recesi. Zlomil si tam bok
a Španělům se potom veřejně omluvil. Abdikoval v r.2014 a na trůn zasedl jeho syn Felipe VI.
Prohledal jsem kde co, ale výraz „zlomený bok“ jsem nikde nenašel.

Nejlepší odpověď
annas

Král si zlomil bok. Synonymem je kyčelní kloub, koxa, cox.

http://www.do­bryslovnik.cz/ces­tina?ky%C4%8Del

"Král Juan Carlos podstoupil operaci počtvrté za 24 měsíců. Tentokrát byl zásah způsoben zlomeninou pravého boku, následkem pádu, který utrpěl, když lovil slony v Botswaně. K nehodě nedošlo kvůli lovu.

Don Juan Carlos vstal ve své ložnici, šel do koupelny a po cestě zakopl o svou nohu. V důsledku pádu si zlomil svůj bok natři části, vnichž už trpěl „významnou osteoartrózou“, jak zdůraznil Dr. Villamor.

Toto onemocnění mu zabraňovalo v normálním pohybu po dlouhou dobu."

https://elpais­.com/politica/2012/04/1­4/actualidad/13343911­18_898284.html

Autor: MABEL GALAZ – Madrid 15. DUBNA 2012

Další odpovědi
quentos

Ne, ale zato jsem slyšel od jedné příliš mnoho inteligence nepobravší ženštiny četl, že má „zlomený mozek“.