quentos

Už jste někdy četli špatně přeloženou knihu?

Jednu takovou mám právě rozečtenou. Kdyby nebyla tak tematicky zajímavá, už bych se na ni právě z tohoto důvodu vykašlal… např. něco takového jako funkční větná perspektiva překladatelce evidentně nic neříká. Už jste se setkali s něčím podobným? Jak může něco takového prolézt /evidentně beze změny/ korekturou?

Nejlepší odpověď
Hlada

Dneska si může vydávat kdo chce, co chce i s chybama bez korektury. Zajímavé by bylo po přečtení u prodejce knihy uplatnit reklamaci s tím, že výrobek má neodstranitelnou vadu a požadovat vrácení peněz.

Další odpovědi
Děda Louda

To je jen pro silné nervy, zkrátka horror.
Dokáže to naprosto demotivovat. Nebo na druhou stranu vyprovokovat k vlastnímu výkonu. Co by se ušetřilo, propustit všechny korektory, jazykové poradce, odpovědné redaktory, šéfredaktory…
Je to vizitka jejich odborné práce a schopností.

SajmonModer

Jednou jsem si koupil knížku a na každé snad třetí stránce někde chyběly čárky, háčky atd… to bych ještě zkousnul, jenomže v polovině knihy jsem zjistil, že v knize chybí dvě strany. Nebyly vytrhlé, prostě tam chyběly.

Nickis

Jednou jsem přečetla kousek Narnie, která byla přeložena trošku divně a jinak než ta známější verze překladu.
Pak jsem četla knihu s divnými tvary sloves, která jsem v jiných knihách nikdy neviděla. (ty to vědělas? ← taková otázka tam byla.)Ta kniha byla ale jinak normální.