Frogman

Už jste někdy byli na místě s obrácenou gravitací?

Pořád to nedokážu pochopit, jak je to možné. :D

http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/zahranici/za­hada-auta-jezdi-sama-do-kopce-gravitace-naruby.html

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Drap

Jiné

Je to nesmysl. Jedná se snad pouze o optický klam

Další odpovědi
Edison

Jiné

Ne. Vzhledem k tomu, že v úvodu článku píší, že se nejedná o optický klam to považuji za kachnu, nebo dokonce podvod.

Doplnění: Zde http://www.as­tro.cz/clanky/slu­necni-soustava/vyzkumy-v-asu-av-cr-18-detailni-modely-gravitacniho-pole-zeme.html je mapa gravitačního pole země. Obecně jde o to, že síla gravitace je mírně proměnlivá a je měřitelná a dokonce změřená, existuje na to nekolik systémů, včetně těch satelitních. Gravitace může být slabší, nebo silnější. Ale NIKDY ne záporná!!! /Pokud něco působí proti gravitaci, jsou to buďto jiné síly, nebo… kdo by to byl řekl… bláboly… rozuměj podvody… Zas zápornou gravitaci by se totiž dalo prezentovat i to, když vyhodíme míč do výšky. Ale to není gravitací, ale jinými silami. Gravitace zajistí to, že se takový předmět vždy vrátí, pokud nepřesáhne 1. kosmickou rychlost, ale to zase není o gravitaci, ale o vzájemném působení sil.

Kepler

Jiné

Obrácená gravitace, ve smyslu jako že silnice stoupá vzhůru a přitom se po ní koule kutálejí taky vzhůru je jen optický klam. Každá vasrváha dokáže opak. Jinak by šlo o antigravitaci, což je jen oblíbený výmsl pisálků sci-fi.

aliendrone

Ne

NE, nebyl. Bobmastické tvrzení geodetů (ze kterých se následně vyklubou 2 středoškolští študáci s učitelkou) mne nechává klidným. Proč? Protože dnes školství jako o závod chrlí dokonce INŽENÝRY(!!!), kteří nevědí, na kterou stranu se povolují/dotahují šrouby. :(

Geodeti navíc pracují s vodováhou (libelou), pokud by došlo k lokálnímu narušení gravipole, tak by bylo podivné, pokud by voda v ní působení graviporuchy nepodléhala, zatímco auta s lidmi ano. (A to je nutné k naměření rozdílu odklonu od roviny, nemyslíš?) ;) :)

BTW – nevšim sis, že okurková sezóna je v plném proudu? ;) :D :D :D

Samozřejmě mohou nastat případy odklonu těžnice od vertikály – např. v důsledku maskonů, ale pochybuji, že jde o tento případ. :)

Arne1

Ano

Ano. V Řecku, kousek od Leptokarie.

dr.luha

Jiné

Na některých místech, kde je hluboko v zemské kůře nahloučena těžší hornina (ruda nějakého kovu) je i větší přitažlivost. Z toho plyne, že jinde v okolí je zase menší. Anomálie se projevuje i na mořské hladině – v místě vzniká velká prohlubeň (samozřejmě že klesání/stoupání je rozloženo na velké ploše).

annas

Jiné

Viz archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-to-opravdu-zahada-a-nebo-existuje-nejake-rozumne-vysvetleni

FXO

Ne

V Austrálii jsem ještě nebyl :(

Frogman

Teď už mi to přijde zcela logické, díky za odpovědi. :)

Edison

Dr. Luha: To by znamenalo menší, nebo větší gravitaci. Ale ne ZÁPORNOU. Tyto případy jsou známy a jeden s nich je prokázán v jedné oblasti v Kanadě, tuším. Tam lidé opravdu na váze ukážou míň, než kdekoli jinde na světě. Ale ne zápornou!! Gravitační pole Země je poměrně přesně zmapováno díky soustavě mnoha satelitů a měřících systémů: http://www.aca­demia.cz/uplo­ads/media/pre­view/0001/04/0­0ac1a91bb60e11fa51726f44­e26e2389e7b645e­.pdf

Edison

Aliendrone: Ale ty šrouby se opravdu dotahují různě… podle situace, potřeby, konstrukce… Např. takový holandský napínáky by bez opačných směrů nefungovaly, nebo směr utahování unašečů cetrální maticí/šroubem se taky řeší podle toho, kterým směrem se převážně otáčejí, aby se to vždy utahovalo a ne povolovalo…

Ale to jen tak na okraj. 😉

aliendrone

:D :D :D Ano, je mi známo. Ale ruku na srdce – jaké je procento užití levotočivých závitů v porovnání s těmi normálními? Nula nula nic? ;) :D :D

Edison

Na drátěných plotech celkem dost. Na dveřích v tramvaji víc, než 60%. Trolejová vedení, záchytná lana v halách… V podstatě na každém drátu, který je třeba napnout, pokud nejde o dynamické napínání závažím, případně závažím přes kladku.

Edison

Ještě jsem zapoměl drátové antény pro KV, příhradové stožáry stabilizované lanovím… A to zmiňuju opravdu jen ty napínací systémy. Jak jsem psal další rozsáhlé použití jsou ty unašeče. A myslím, že to nebude zdaleka to jediné.
Těch případů není tak málo, jak by se mohlo zdát.

aliendrone

Zapomněls třeba na hodinářství – tam se používá také často (u natahovacích kliček apod. – to víš, jsem tetě čistil/mazal budíka po tatínkovi) ;) :D :D

Ale to CELKOVÉ procento všech vyrobených pravotočivých vs levotočivých závitů je asi jaké, xixixi? ;) :D :D

Edison

Vidíš. Hodiny, šicí stroje.. stroje vůbec… Ale z celkového počtu? Nooo… to asi moc nebude… Ale zase když se na to člověk koukne, jsou všude kolem nás. Takže úplně zanedbatelné to nebude.