dust8

Už jste měli řepovou polévku?

Odpovědi
Tabea

Ano, protože...

Ano, ale moc jsem si nepochuntala. Jedná se o boršč.

Ametyst

Ano, protože...

Je oblíbená. Vařím řepu s hovězím masem, mrkví, na talíř pak navrch polévky kysanou smetanu.

quentos

Ano, protože...

… ji máme s mamkou rádi. Domácí boršč, to je něco…

dudu

Ano, protože...

Ano, protože např. červená řepa je součástí boršče a ten se u nás vaří při většině slavnostních událostí. Všem členům rodiny chutná.

annas

Ano, protože...

Pokud myslíte polévku z červené řepy, vařím ji často. Jde o tzv. boršč, ukrajinský či ruský, který je často přizpůsobený českým podmínkám.

Někde v archivu Odpovědí jsou na něj recepty.

Velmi dobrá je červená řepa nakrájená na kolečka, poypaná kořením a upečená na pplechu v troubě. Výborné chipsy. Peču i bábovku, do níž se přidává červená řepa. nepoznáte to.
Vyzkoušejte.

Z cukrové řepy se pečou tzv. řepánky, tj. buchty či koláče plnění nádivkou z řepy a máku. Jela jsem to, ale moc mně staročeské jídlo nechutnalo.

EKSOT123

Ano, protože...

Docela často, protože aby lépe jezevec. Ale ne boršč. Ten bych rád ochutnal, ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Moje polévka je ve srovnání s ruskou chudší – osmahnu cibuli, přidám nastrouhanou řepu nebo i mrkev. Přitom většinu řepy nastrouhám na hrubo, a trošku také na jemno. Pepř, bobkový list, nové koření, sůl, ke konci přidám zakysanou smetanu, mléko, přisladím, okyselím citronem, zahustím moukou. Kupodivu je to překvapivě dobré, když se povede. Ale někdy to vylepším, že do toho přidám vařit kousek masa, klobásku, mladý hrášek, růžičkovou kapustu nebo cokoliv jiného. Kromě boršče plánuji vyzkoušet také polévku z kvašené řepy, která je výborná i sama o sobě a na rozdíl od syrové řepy se tak lehko nepřejí.

Zapomněl jsem napsat, že té řepy tam dávám HODNĚ. Protože nevím, kolik se jí dává do toho boršče, kde jsou i brambory, zelí, aj. U mně je základ právě řepa, takže nastrouhané je jí v hranci aspoň do půlky.

RyuzakiKate

Ano, protože...

… řepa je zdravá a dobrá na krev. Nejlepší varianta je pro mě krém z pečené řepy s fenyklem navrch se šťouchanými bramborami s křenem a karamelizovanou cibulkou, to je nebe v hubě :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.