Nestastnik

Úvěrový podvod. Může se ho dopusti i veřitel?

Když jako podmínku půjčky domluví, źe zapújčená suma je podstatně menší, než je ve smlouvě zapsáno? Text prvního odstavce příslušného paragrafu OZ by podle mne takový výklad připouštěl. Formulář mi nedovolil výběr kategorie.

Odpovědi
Hlada

Nejsem právník, ale domnívám se, že ne.
Obecně je podvod úmyslné uvedení někoho v omyl za účelem zisku.
Jestliže dlužník o nesrovnalosti předem věděl, nebyl podveden. S plným vědomím podepsal smlouvu, ve které plnění neodpovídá skutečnosti. Smysl takového počínání mi uniká.

Edison

Odpověď znáš. Tsk proč se ptáš?

Pepa25

V případě, kdy někdo poskytl méně peněz, než bylo ve smlouvě sjednáno, se nejedná o úvěrový podvod, ale o krádež, případně o podvod. Pokud to bylo zřejmé před podpisem smlouvy, neměl dlužník takovou smlouvu podepisovat. Pokud ji podepsal v tísni nebo za nápadně nevýhodných podmínek, může být neplatná. Případně se dokonce mohl věřitel dopustit útisku či vydírání.

Edison

Hlado, vynecháme-li technikálie, zákon hovoří jasně. Nerozližuje věřitele a dlužníka, ale definuje PODVOD a úvěrový podvod a tresty za ně. Znění paragrafů je to nedávno ode mě.

Edison

V zásadě je to jen o tom, jak se právníkům povede čin na paragraf naroubovat a pak jej i prokázat.

Rokio

Věřitel se ale může dopustit lichvy.