autacek

Uvědomovali si dinosauři sami sebe?

http://www.sto­plusjednicka.cz/schop­nost-sebeuvedomneni-u-zvirat-vidim-se-tedy-jsem

Nejlepší odpověď
annas

Dnes se hovoří u ostatní inteligenci, která se týká zvířat. Souvisí i se sebeuvědomováním, ta zase odpovídá inteligenci. Takže zřejmě ano.

"J!akékoli zvíře, které disponuje nervovou soustavou, je do jisté míry inteligentní. Ovšem spojení „inteligentní druh“ se vžilo a patrně neexistuje žádný jiný inteligentně znějící český termín označující takovéto druhy.

Rozdělení na „zvířata“ a „inteligentní druhy“ je také problematické. Mezi „zvířaty“ a „civilizacemi“ je totiž plynulý přechod, nejsou to dvě diametrálně odlišné kategorie.

Je otázka, co vůbec je inteligence, ve smyslu vlastnosti. Definice není jasná u lidí, natožpak u zvířat. Obecně ji lze definovat jako schopnost cíleně měnit své chování tak, aby odpovídalo vnějším podmínkám, rychle se přizpůsobovat, řešit problémy apod. Má však velice mnoho aspektů, a je velmi obtížné ji kvantifikovat.
http://www.dis­tantworlds.wz­.cz/DisWorlds1-2/Zivot/OtherIn­tel.htm
--

1. Dinosauři vykazovali sociální chování obdobné savcům (život ve stádech, ochrana mláďat ve skupinách, lov ve smečkách), o čemž svědčí např. četné ichnofosílie (fosilní šlépěje) nebo kostry zvířat, která evidentně zahynula pohromadě.

2, Dinosauři byli asi vesměs inteligentnější než primitivní křídoví savci! Přímo to samozřejmě není možné změřit, ale výše zmíněné doklady svědčí o tom, že sociální chování některých dinosaurů bylo na úrovni dnešních pokročilejších skupin savců (kopytníků nebo šelem). Archaičtí savci, třeba tzv. hmyzožravci, vačnatci a ptakořitní, příliš složité formy chování nevykazují. Není tedy nejmenších pochyb o tom, že alespoň někteří dinosauři byli přinejmenším stejně inteligentní, jako někteří dnešní ptáci.. atd,.

V řadě první, inteligentní dinosauři mohli teoreticky vzniknout, a není nijak vyloučeno, že opravdu vznikli. Téměř jistě se mohla objevit forma dosahující alespoň inteligence srovnatelné s dnešními ptáky, kteří jsou schopni zhotovovat a užívat jednoduché nástroje. I pokud se nějací více či méně rozumem obdaření dinosauři vyskytli, doklady jejich existence by bylo velmi obtížné nalézt, o to důležitější však je po nich pátrat. atd. "
http://www.vzda­lenesvety.cz/blog/?p=­377

Další odpovědi
Drap

Ano, uvědomovali.