Kepler

Uvažoval už nějaký americký prezident o jiném Air force one, než o tom obstarožním Jumbu?

Nejlepší odpověď
cochee

Aby nedošlo k mejlce. Air Force One není jedno konkrétní letadlo. Je to, ve shodě s mnohdy nevěrohodnou Wikipedií, zde však v pravdivém tvrzení: volací znak jakéhokoliv leteckého dopravního prostředku US Air Force, na jehož palubě se právě nachází prezident USA. Podobně také volacím znakem jakéhokoliv leteckého dopr. prostředku United States Marine Corps, včetně a zejména vrtulníku, na kterém se právě nachází prezident USA, je Marine One. Zpět k AF1: nejčastějším letounem AF1 je jeden ze dvou Boeingů typu VC-25A, což je vojenská silně upravená verze Boeing 747–200B. Tato dvě letadla mají být nahrazena „ve službě“ dvojicí Boeingů VC-25B (Boeing 747–8), což je v plánu v roce 2024.

Čerpáno krom jiného z hesel Air Force One na české a Boeing VC-25 na anglické Wikipedii.

Další odpovědi
Edison

Ano, před 747 používali ptezidenti 707.

led

Uvažovať môže aj o rakete, ale…
Pokiaľ privriem oči a budem sa tváriť, že máte na mysli nie volací znak Air force one, ale konkrétne známe lietadlo od firmy Boeing, slúžiace na reprezentačné účely a prepravu prezidenta a jeho štábu, vybavené ako „vzdušný Biely dom“, to určuje nie prezident, ale odborné oddelenia logistiky, financií a bezpečnosti prezidenta a ďalšie vládne, politické, vojenské a bezpečnostné orgány. (pre zaujímavosť súčasný prezidentský vzdušný Biely dom od firmy Boeing je vybavený najnovšou technológiou, neviem, či má ešte niektorú súčiastku pôvodnú od jeho opustenia výrobnej haly)

Oficiálny letecký park určený k preprave prezidenta zabezpečuje okrem ministerstva financií, rôznych bezpečnostných organizácií aj špeciálna vojenská jednotka

Edison

… A před B707 po 20 let bylo pro cestování prezidentů používáno různých čtyřmotorových vrtulových letadel. Před tím B314 Dixie Clipper a před tím Douglas Dolphin.

Kepler

Jo, takže pořád Boening 747.

Edison

Jistě. Pořád. Přece nebude létat A380… 😁