Irisa

Uvádí / uvádějí, kácí / kácejí – jaký je rozdíl?

Nevím, jak se tyto tvary sloves jmenují, ani kdy se používají…

Nejlepší odpověď
annas

Slovesa uvádět a kácet mají ve 3. osobě jednotného čísla tvar:
on, ( ona, ono) uvádí, kácí.

Ale tvar uvádí je možný použít i u 3. osoby množného čísla: oni (ony, ona) uvádí, kácí i uvádějí, kácejí.

--
Jde o slovesa podle zoru sázet (oni sází – sázejí)

Slovesa čtvrté slovesné třídy vzoru „sází“ mají v souladu s PČP 1993 ve 3. os. mn. č. vedle původního tvaru sázejí i nově kodifikovaný tvar sází. Změna je odrazem sklonu jazyka k vyrovnávání tvarů – koncovku -í ve 3. os. mn. č. mají totiž oba další vzory této třídy „prosit“ i „trpět“ (oni prosí, trpí).

Koncovky -ejí a -í jsou stylově rovnocenné: otálejí/otálí, chybějí/chybí, kácejí/kácí, rozumějí/rozumí, odnášejí/odnáší, splácejí/splácí, kymácejí/kymácí, ztrácejí/ztrácí.

Kvůli jednoznačnému porozumění je v některých případech vhodnější užít širší tvar s koncovkou -ejí, např. kolo pohání řemeny – kolo pohánějí řemeny.

Pravidla českého pravopisu.

.

Další odpovědi
Akzeret

Já bych řekla, že: on uvádí, oni uvádějí a on kácí, oni kácejí… Delší tvar mi sedí k množnému číslu. Ale nevím, jde jen o můj pocit ;)

annas

Ad Akzeret. Je to opravdu jen Váš pocit, nikoliv skutečnost. Bohužel. ☹