Marťas Q9

Uvádí se cena za 100 ml nebo za 1 l?

U výrobku vždy bývá uváděna cena za jednotku hmotnosti, vždy za 100g, jak je tomu u tekutin a jejich objemu? Nedokážeme se shodnout, zda-li se uvádí cena za 100ml nebo za 1l.

Odpovědi
Lamalam

Ne tekutých výrobcích je uvedena cena za spotřebitelské balení, tzn. za láhev.

Mc Merkurion

… jak u čeho, tekutiny za litr, pochutiny za ml …

Arne1

Bohužel zákon nestanoví jaká jednotka se má použít, zákonodárci si asi stejně jako my mysleli že je to jasné (litr, kilogram a pod.). Takže obchodníci si to uvádějí jak je napadne (a jak se jim zdá výhodné) – jen se v obchodech pořádně koukněte, jeden sýr za 11.90 (v kilech), vedle něj jiný za výhodnou cenu 3.90 (za 100g).

ivzez

Záleží na tom, kde, u koho a u čeho.

Např. v obchodech bývá uvedena cena za celé
balení + k tomu cena přepočtená na jednotku.

Jednotka ale není závazná.
Některý prodejce cenu přepočte na kilogram, jiný na 1 gram.
Viděla jsem i přepočet na 100 g, ale to není pravidlem.
Obdobně u objemu → přepočet na 1 litr, 1 decilitr, 1 mililitr.

Moje teorie je, že prodejci levnější zboží přepočtou na vyšší jednotku,
dražší na nižší → jednotková cena se pak nezdá tak vysoká.