Dendabunda

Je „R. U. R.“ utopie, nebo antiutopie?

Dobrý den, setkal jsem se už na mnoho stránkách, že je dílu R.U.R přizováno, že je to dílo utopické a na jiných stránkách, že je to dílo antiutopické. Co je ve skutečnosti pravda? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

R. U. R. patří mezi alegorické ((alegorie současnosti ve vzdálené budoucnosti) Čapkovo drama. Utopie přechází v antiutopii.

Převratné vynálezy ohrožují člověka. Strach o budoucnost lidstva – vynález člověka – robota ohrozí existenci lidstva – pesimistický obraz společnosti = antiutopie.

Utopické je fantastické líčení poměrů v pomyslné společnosti. Lidé věří, že je roboti nahradí v práci a že bude dobře. Jenže tato utopická myšlenka se zvrhne v antiutopii, když se roboti začnou vyvíjet a rozhodnou se zničit lidi, kteří je využívají. To se jim podaří, když všechny, až na jednoho, vyvraždí. Ten je svědkem rodícího se citu, lásky, která se probudí v dvojici nejdokonalejších robotů Primuse a Heleny – lidstvo je zachráněné – nový lidský cit, láska – idealistický humanistický závěr.

Utopie – antiutopie – idealistický humanistický závěr – lidstvo je zachráněné, protože existuje láska a cit.

Doplnění.

Totiž Čapek psal dílo jako utopické, ale z dnešního úhlu pohledu se jeví jako antiutopické.
Utopie je pozitivní – společnost bez zla, antiutopie obraz společnosti špatné.
Kontrast dobra a zla – utopie x antiutopie – dobro x zlo. Co vítězí?

Zásadní význam pro vývoj dispotického myšlení bylo dílo ruského spisovatele Jevgenije Ivanoviče Zamjatina. Ten mnohem dřív (1920), než Orwell vytvořil antiutopický obraz budoucího státu, v němž má rozhodující moc totalitní diktátor potlačující svobodu myšlení. Jenže byl v SSSR zakázaný, takže zůstal ve stínu Orwella.

Dá se říct, že pojem antiutopie se začal používat po pádu totaliního režimu, je aktuálním pojmem konce 20. a 21. století.

Podle magisterské diplomové práce Utopie a dystopie v dějinách myšlení
M. Pučalíková , MU, FF, katedra filozofie, 2007

Další odpovědi
quentos

Dobrý večer, přečtěte si ho a udělejte si názor sám – dá se totiž vykládat obojím způsobem.

Kepler

Je pravda, že ono dílo je označováno tak i tak, ale já Čapka vnímám především jako předchůdce české sci-fi. Od typického pojetí utopie se liší hlavně náznakem toho sci. Původní utopie byly jenom naivními představami. U něj se široce projevuje především prvek varování a předvídavosti.

Lamalam

Já osobně to vnímám jako dílo antiutopické.