Bonny93

Pokud mám usychající smrk, je možné že byl vystaven nějaké chemikálii? Jde to nějak poznat?

Zdravím, mám podezření že mi někdo zlikvidoval asi 6metrový srmček,dneska jsem si všiml že začal usychat, ale usychá od kmene a postupuje to směrem ke koruně jinak je krásně zelený :/, chtěl jsem se zeptat jestli je možné že byl vystaven nějaké chemikálii. Jde to nějak poznat? Podle mě kdyby prostě usychal sám od sebe tak začne od koruny a ne od kořene. K podezření mě vede i to že sousedi po mě chtěli asi před měsícem abych strom pokácel ale já to zamít.A nemám s nimi moc dobré vztahy. Děkuji za jakékoli odpovědi.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud neni u země, nebo těsně pod ní vyvrtaný otvor, nebo podobné zranění, nepoznáš nic. Jedině chemickým rozborem a ani to neni jisté.

Další odpovědi
gecco

…„jestli je možné že byl vystaven nějaké chemikálii“…
Je to možné – a poznal by to chemický rozbor (půdy okolo a lýka či jehlic stromku).
Otázkou je, zda jsi ochoten ten rozbor zaplatit.
Druhou otázkou, co pak s případně pozitivními výsledky – trestní oznámení?

Lamalam

V poslední době se extrémně rozmožila mšice smrková. Možná v tom tvém smrku má také své sosáky.

ReHu

To je docela dobře možný, že mu sousedi pomohli.

Šidlo

toto sa nám stalo so vzácnym ovocným stromčekom…určite sú za tým susedia, lebo im cca 40 cm vetva išla cez plot…šmejdi…najprv podviedli vlastnú rodinu a teraz ešte otravujú susedom život…slovak style

k veci: áno, určite je to tak, choroby a škodcovia toto nezvyknú robiť