led

Úsporné žiarovky – klasické žiarovky.

Používam klasické žiarovky s možnosťou regulácia jasu. Teraz, keď časom už nebudu (?!), riešim problém. Na napäťovú reguláciu (0–230V) jasu svietidla potrebujem žiarovku (záťaž) minimálne 60W. Ako toto môžem riešiť pri úsporných žiarovkách -slabá záťaž, žiarovka potrebuje takzvané zapaľovacie napätie. Prosím poradiť, prípadne odkázať na literatúru. Podľa možnosti zjednodušene ako blondýne, ale tak, aby som to vedela vysvetliť aj mužom. Ďakujem.
Doplňuji:
Pekne sa povie, nakúp do zásoby…dobre kúpim a vydržia mi napríklad na 1–2 roky a ďalej?

Ale ja potrebujem riešiť problém perspektívne už dopredu a nie čakať až nebudú a situácia bude kritická. Potom by mi naozaj ostal už len import zo zámoria…
PS.
…a že vraj úsporné žiarovky sú úsporné…v tomto prípade nie sú. ☹

Nejlepší odpověď
mosoj

Led : Neukvapoval bych se. Již v současné době jsou na trhu úsporky s označením DIMMERABLE které jdou stmívat klasickými stmívači.
Nebo se prodávají úsporky se zabudovaným stmívačem, který reaguje po krocích a krokuje se počtem zapnutí a vypnutí.
Tak jak doba plyne přichází na trh nové a nové výrobky a to velice rychle.
http://www.kup­zarovky.cz/in­dex.php?main_pa­ge=news_article&ar­ticle_id=16

A nakonec určitě Vám nebudou cizí LED žárovky.

Další odpovědi
tom004

I úsporky,se dají regulovat.Dokonce se vyrábějí se zabudovanoou radiovou regulací,ale cena je zatím dost „šílená“.Viz odkaz.

http://www.zarivky-svitidla.cz/pro­dukt/usporne-zarivky-zarovky-govena-aslo-20w-3ks-s-radiovym-ovladacem/?pro­duktId=31

baghira

Úsporky se dají stmívat pouze ty, které jsou k tomu určeny (stmívatelné – „dimmable“). A i ty si nemusejí rozumět se všemi stmívačí (záleží na jakém principu stmívač pracuje). Takže asi budete muset vyměnit kromě žárovek i stmívače.

Alesh

Halogenové žárovky regulovat jdou bez problémů.
Třeba ta viz odkaz. Nemá sice 60 W, ale hodně se tomu blíží.

Zdroj: http://www.al­za.cz/osram-halolux-52w-halogenova-e27-d121370.htm

Reuef

nakup si klasicky zarovky do zasoby a az nebudou tak objednavat mimo EU

led

Ad Alesh,
ano, halogénová žiarovka sa blíži k riešeniu.
vynára sa nový problém tepla. Halogenové žiarovky dávajú viac tepla než klasické žiarovky. Tak si pridávam k riešeniu ďalší problém – bezpečnostnopo­žiarny.

led

Tome, ten odkaz je zaujímavý. Ďakujem. Nerieši síce môj problém, je zbytočne drahý a rádiové riadenie nepotrebujem. Tá regulácia je riadená centrálne.