Osbourne

Ůroková část

vklad…100 000
ůrok…3procenta
daň......20procent
2 roky

Nejlepší odpověď
Miroslavst

100.000×3%xpočet dní/365= úrok za rok první
úrok za první rok/100×20=daň z úroku
100.000+úrok za první rok-daň z úroku x3%xpočet dní/365=úrok za druhý rok
úrok za druhý rok/100×20=daň z úroku
Celkem:
100.000+úrok za první rok-daň za první rok+úrok za druhý rok-daň za druhý rok.
A mimochodem, úrok se píše bez toho kolečka nad u, ale s čárkou.
Doplňuji:
Standa sice píše pro lepší názornost, ale jelikož se úrok pokud je na dva roky připisuje zpravidla ročně, bude následující (druhý) rok úrok počítán i společně s úrokem z prvého roku.
Počet dní pokud budeme brát v úvahu, že opravdu vklad je přesně dva roky (na den), tak se nemusí dny počítat a stačí opravdu jen 3%.
Takže 1.rok bude úrok 3.000Kč – daň 600Kč
2.rok bude však úrok z částky 102.400 činit 3.072Kč a daň 614,40Kč.
Celkové zhodnocení za přesně dva roky po odečtení 20% daně bude tedy 4.857,60Kč

Další odpovědi
standa

Miroslav má výpočet nepochybně dobře…, já bych to však pro lepší názornost napsal takto:

100.000 × 6% = 6.000 Kč
6.000 Kč – 20% = 4.800 Kč

Zhodnocení tak bude činit 4.800 Kč
Doplňuji:
souhlas s doplněním Miroslava…, moje zjednodušená varianta by připadala do úvahy jen v případě, že by byl úrok po prvním roce vybrán 🙂

ReHu

A počítá se i s inflací?
Loni byla sice cca 1 %, ale před tím byla vyšší a odhady na příští roky netuším.