Úřednický šiml

Co přesně znamená „Ůřednický šiml“?

Odpovědi
blesk26

Nevím co to přesně znamená, ale já bych to viděl jako nesmyslné nařízení a postupy úředníků, které často brání při řešení naprosto racionální a jednoduché záležitosti.

Lencis

Toto spojení má prapůvod v němčině. Především v rakouské mluvě se dodnes používá „Schimmelreiter“, tedy úředník, který zpracovává akta podle přesného schematu, tedy poctivě dle přesných pravidel od formuláře k formuláři, od razítka k razítku, bez vyjímek. Slovo Schimmel však ve významu neznamená ani kůň ani „bělouš“, ale je zpotvořeno z latinského zpodstatnělého jména simile (což znamená vzorná předloha).

U nás toto spojení zdomácnělo a zjednodušeně lze říci, že označuje pomalé a zdlouhavé úřednické řízení.