Miroslavst

Určení hranice normálnosti?

Kdo nebo kde je určena hranice mezi normálností a nenormálností? Mám na mysli jednání člověka. Kdy je jeho chování ještě normální a kdy ne? Myslím, že pro každého je to jiné měřítko.

Nejlepší odpověď
quentos

narážíte nejspíš na dvě chápání slova normální, z nichž první výklad, tak jak ho mnoho lidí chápe, nezastávám: „normální je to, co/jak to dělá většina“. Normální by ovšem mělo být „v mezích normy“, která by měla být v souladu se „zdravým rozumem“, nikoli s „reakcí/chováním většiny“.
Málokdo má ovšem zdravý rozum, takže hranici normálnosti těžko určit.

Další odpovědi
kropitko

Hranice mezi normálností a nenormálností je těžko určitelná. Nenormální člověk není schopen komunikovat s normálními lidmi,tak aby mu rozuměli. Pak ale je otázkou,zda zdánlivě normální,není nenormální.

anonym

Takoví posuzovatelé „normálnosti“ by zřejmě měli být psychiatři,na tom se asi shodneme.
Ale existuje tzv. profesionální deformace.

ten který je

Zdravé je být normální.Přípustné je ještě být nenormálně normální ale nenormálně nenormální už přípustné není. 🙂

lorja

Při otázce:Jak jsi strávil víkend ?, se odpovědi normálně, nedivíme.Přitom první dotazovaný seděl převážně u televize,nebo v hospodě 2 hodiny rozebíral,proč na nic nemá čas a druhý při odpovědi normálně stačil absolvovat noční přechod z Lysé hory na Javorník.Každý z nich víkend ze svého pohledu strávil normálně.
Mně by víkend strávený jen u televize nebo vysedáváním v hospodě moc nenadchl.No a absolvování noční téměř 50 kilometrové túry nechám manželovi.Já strávím víkend se synem v lanovém centru a budeme se mít podle našich představ normálně.

Greneia

Záleží na úhlu pohledu jistých lidí. Např. jedna a tatáž činnost může pro jisté lidi být naprosto normální, ale naopak lékař psychiatr jej může označit za ne zcela normální.

Např. mi přišlo naprosto normální jít s dětmi (4, 8 a 9 let) v jednu hodinu ráno z brněnského ohňostoje několik kilometrů pěšky domů a pro někoho to může být postavený na hlavu. 🙂

vecernice

No to je ale otázka.Taky by mě to zajímalo.Myslím že se zde dozvíme opravdu zajímavé odpovědi.Já o tom velice často přemýšlím,ale už několik let se k ničemu nemůžu dopracovat.Ale stejně-kdo ví.....