kajicek94

Upozornili byste prodejce na chybu, kterou způsobil při zakládání reklamace?

Dobrý den,
mohu vás poprosit o váš názor k následující úloze? Jedná se o teoretickou otázku a máte dvě možnosti výběru. Odpovídejte tak, jak byste postupovali, kdyby se vám popisovaná věc stala, prosím :)

--- ZAČÁTEK ÚLOHY ---
Představte si, že reklamujete tiskárnu. Doma jste napsali Průvodní dopis s detailním popisem všech vad spolu s odkazem na online video. Přišli jste do obchodu, prodejce s vámi vyplnil jeho reklamační protokol a vy jste mu předali průvodní dopis, ale on vám jej s těmito slovy vrátil – „Servis zajímá pouze náš papír a na něm je vše důležité“. Problém je v tom, že prodejce do reklamačního protokolu podle vás dostatečně nerozepsal všechny vady (jsou hodně obecné) i přes vaše vaše námitky Průvodní dopis nepřevzal… Vy nyní můžete provést jednu z těchto dvou věcí:

  1. Napsat vedení e-mail s upozorněním, že prodejna (prodejce, co s vámi reklamaci sepisoval) dostatečně vady nepopsal a proto zasíláte kopii vašeho Průvodního dopisu a žádáte o jeho přiložení.
  • NEBO –
  1. Vedení informovat nebudete (ani nikoho jiného) a vyčkáte na vyřízení reklamace… Pokud vám prodejce NEVRÁTÍ peníze (jak jste požádal do reklamačního protokolu, kam to bylo zaneseno, jelikož opravu nebo nový výrobek nechcete!!!), tak podáte odvolání proti rozhodnutí reklamace a upozorníte jej, že se pravděpodobně dopustili přestupku dle § 24 odst. 7 písm. v) zákona č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele, jelikož jste neuvedli stanovené údaje zákazníkem. (Z osobní zkušenosti: prodejci v případě odhalené chyby způsobené jimi vrací peníze, když si myslí, že je zákazník „paragrafový rváč“ a je schopen jej ohlásit ČOI).

Sečteno, podtrženo… budete féroví a dáte jim ihned vědět, že udělali chybu – NEBO – si necháte „eso v rukávu“ a v případě když vám nevyhoví (NAPŘÍKLAD – servis dostatečně nepochopí všechny vady a reklamaci zamítne, kvůli tomu, že to prodejce nerozepsal), tak kartu použijete?

PS: Berte použité výrazy s rezervou.
--- KONEC ÚLOHY---

Moje odpověď: Upřímně… nic bych nedělal a v případě nevrácení peněz bych použil „eso z rukávu“.

Děkuji za každou odpověď!

Odpovědi
Hlada

Informoval/a bych je ihned

Druhá varianta není žádné eso v rukávu, ale naprostá neschopnost jakékoli komunikace na obou stranách.
K reklamaci není potřeba průvodní dopis, ale reklamační protokol, který zákazník podepisuje. Podepíše ho, až bude s obsahem souhlasit. Do té doby musí jednat s personálem tak dlouho, až bude vše v pořádku.

JájsemRaibek

Informoval/a bych je ihned

Ani jedna odpověď. Co se týče sdělení k reklamaci, asi bych informoval výrobce o podronostech reklamace i sdělení prodejce.
Ovšem co se týká vrácení peněz, tak na to nárok není a já můžu požadovat vrácení jak chci.

ivzez

Informoval/a bych je ihned

Jestli zákazník reklamační protokol nezkontroloval a
podepsal jej, souhlasil s tím, co v něm bylo uvedeno.

Žádné „Eso v rukávu“ nemáte.
__

Můj komentář:
Zákazník udělal chybu a teď hledá, na čem by „mohl nachytat“ prodejce.
Podle mne zbytečná ztráta času.