Reny

ÚP – mohu pracovat na dohodu o provedení práce?

Jsem vedená na ÚP před rokem 2012, nepobírám žádnou podporu ani žádný příspěvek ohledně hmotné nouze, tak jsem se chtěla zeptat jestli mohu nadále pracovat na smlouvu o provedení práce která činí výdělek do 4000 Kč a jestli mne ÚP může nařídit veřejné práce, když mám sepsanou smlouvu
( dohoda o provedení práce),která trvá do konce roku 2012. Předem děkuji za Vaše odpovědi.

Odpovědi
ivzez

Uchazeči o zaměstnání mají vedle práv i povinnosti, jež musí plnit. Chcete-li si během registrace přivydělat v nekolidujícím zaměstnání, musíte si to zařídit tak, aby Vám tato práce nebránila v plnění zmíněných povinností.

Práce na DPP není důvodem, pro který byste mohla odmítnout nařízenou veřejnou práci, a není ani omluvenkou. Veřejnou práci byste mohla odmítnout pouze z vážného důvodu podle zákona o zaměstnanosti.

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání:
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Zákon o zaměstnanosti, vážné důvody (§ 5, písm.c):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast1.as­px#par5
Doplňuji:
Poznámka:
Není tak úplně pravda, že byste od státu nic nepobírala, neboť za Vás stát v době evidence na ÚP hradí zdravotní pojištění. Kromě toho se Vám část z doby evidence započte do odpracovaných let z hlediska nároku na případný invalidní či později starobní důchod (započte se doba, po niž jste měla náro na podporu, z dalších dob pak maximálně 3 roky).

Michal Kole

Já se obávám, že asi jo a chodit 3× týdně na poštu

jmhad

Pokud nebereš od ÚP žádnou podporu a jsi tam jen v evidenci,můžeš pracovat na dohodu s výdělkem do poloviny minimální mzdy,tedy 4000 a do výše 300 hodin za rok.Podmínka je,že před zahájením takové práce musíš informovat ÚP,resp. jim předložit danou dohodu..Zda ti bude nařízena veřejná práce či ne záleží čistě jen na úředníkovi ÚP.Když není podpora,nebývá tato práce nařizována,ale není to norma.
Doplňuji:
vzor možné dohody

Dohoda o provedení práce
uzavřená mezi
_____________­________________________­_________
dále jen zaměstnavatel
a …………………………………­………………, narozena ……………………………
bydliště ………………………………………………
dále pracovník
Obě strany se dohodly na těchto podmínkách dohody:

  • pracovník bude pro zaměstnavatele vykonávat práci

    …………………………………­……………………

a to nepravidelně podle potřeby zaměstnavatele „na zavolání“
Dohoda se sjednává v souladu s odst. 3 § 25 zákona 435/2004 Sb a ve smyslu odstavce 5 téhož není překážkou pro součinnost s krajskou pobočkou Úřadu práce při zprostředkování vhodného zaměstnání a pro přijetí nabídky vhodného zaměstnání.

  • místem výkonu práce jsou předem nespecifikované prostory v ……..
  • rozsah vykonávané práce nepřesáhne v roce 2012 300 hodin
  • odměna za vykonanou práci nepřesáhne v měsíčním úhrnu 4000,– Kč o čemž vystaví zaměstnavatel pro KP ÚP doklad
  • dohoda o provedení práce nezakládá účast na sociálním a zdravotním pojištění a ani nárok na nemocenské dávky

Dohoda nabývá účinnosti dnem podpisu a platí pro rok 2012,pokud se obě strany na platnosti nedohodnou jinak.
Dohoda se sepisuje ve třech stejnopisech z nichž jeden obdrží zaměstnavatel,druhý pracovník a třetí příslušný Úřad práce.

Dne …………… 2012

------------------------------ -----------------------------
zaměstnavatel pracovník