Umrtí v rodině

Dobrý den! Jak mám nejlépe vysvětlit tříleté dceři úmrtí oblíbeného dědečka? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Janulka

Dobrý den, zkuste jí to vysvětlit pravdivě a co se týká slov – jednoduše, tak jak jim rozumí. Mezi třetím a čtvrtým rokem děti prožívají více vědomě konečnost věcí a živých bytostí. Zkuste tedy dceři říct příčinu smrti – např. dědovi přestalo tlouct srdíčko … Znamená to, že už dědeček nikdy nebude, neuvidí ho … dejte jí příležitost, aby se mohla zeptat na cokoli, co ji napadne. Pokud má dědeček hrob, nebojte se s ní k němu jít a donést mu kytičku.

Další odpovědi
Jivinho

Skuste, že dědeček byl moc unaven a usnul a nikdy se už neprobudí. Nebo něco že už byl starý a všechno ho bolelo a teď je „někde“ a tam je mu dobře.. Potkal svoje sourozence a maminku s tatínkem a tak.. To by mohlo zabrat.

Nuk nuk

Nejvhodnější je asi to, co Vám doporučil Jivinho. Zkuste dcerce říci, že dědeček byl moc nemocný a pak umřel a to znamená, že teď je prostě tam „někde“ (pokud nevěříte v nebe, zkuste v něj věřit třeba jen pro tu chvíli, kdy si o tom budete s dcerkou povídat), kde je mu dobře, a že „tam“ zkrátka lidé odcházejí,zvlášť když už jsou staří.

alenka901

určitě pravdivě ale opatrnou formou př.dědeček šel do nebíčka kde se má krásne atd

dewil

pravdu přizpůsobit věku dítěte, je ale třeba, aby pochopila, že odchod je definitivní, aby nečekala a nehledala…to je větší trauma než ztáta sama. Pohřeb rozhodně absolvovat