zzzzz

Umíte plést, háčkovat a vyšívat?

Já jsem si dnes chystala vánoční ubrus, který vyšívala moje babička. Je třicet let starý a pořád je nádherný. Já tyto ruční práce ovládám pouze základně, ale ovládám. Myslíte si, že dnešní náctiletí tohle umí? Nezdá se vám, že tyto ruční práce zanikají?

Nejlepší odpověď
quentos

Neumím … ještě tak plést „se“, to bych zvlád ;{)> na ruční práce jsem nikdy nebyl šikovnej a na loutku, kterou jsme šili někdy ve 3. třídě ZŠ, dodnes vzpomínám jako na noční můru.
Jeden z mých spolužáků a kamarádů ze třídy tehdy výstižně prohlásil „já měl ruce, on měl hlavu“. Dnes pracuje jako skladník, já jako učitel – zjevně to trefil ;{)>
Doplňuji:
no, mám staré informace – místo skladníka opustil, dnes dělá v oboru, v němž se vyučil, tedy truhlář. Opět to ovšem potvrzuje to, co o sobě a mně tehdy prohlásil ;{)>

Další odpovědi
briketka10

plést moc neumím, ale na vyšívání nic není a umím i šít a nevím, jestli to náctiletí umí..
Doplňuji:
zapomněla jsem na háčkování to umí snad každej ☺

anonym

Pletu nohami když jdu z hospody,háčkuji ryby a jestli také vyšívám? To ne,to se mnou spíše šiji čerti! Vážně,do ručních prací,na které se ptáš,se nemontuji!
Doplňuji:
Ach ty vzpomínky. Když jsem byl jinoch,má matka pletla svetry a já se chtěl také naučit pracovat s jehlicemi. Matka mi dala klubko,jehlice a učila mne "hladce – obrace a výsledek byl,že jsem hodně utahoval oka a sotva to šlo sundat z jehlice.

hanulka11

Myslím, že už dnes mají jiné záliby , dřív když to holka neuměla byla to ostuda. Umím vše co píšeš, ale už to nedělám

Damiana

Možná, že se to zase vrátí. Řekla bych, že zájem u ruční práce a stará řemesla zase trochu vzrůstá. Beru to podle toho, jak hodně se kupují ty výtvory na jarmarcích, trzích apod. Také se propaguje dost prodejců na internetu, objevují se i nové techniky.
Co se týká mě, mamka mě naučila všechno, ale baví mě jenom pletení. Občas (hlavně na chalupě:-) je to docela dobrý relax. Ale moc na to nemám čas. Mému jorkšírovi jsem napletla hodně svetříků – na jeho „figurku“ to je hotové raz dva:-)
Můj tatínek rád a krásně háčkoval – takové čepice, jaké mi udělal on se tedy neviděly!:-) Překvapilo mě, jak to samé jde i mému manželovi, který to má od své babičky:-)

badisko

nee kdyz tak este neco zasit …jinak to jde kolem me …

pusinka50

Háčkovat i plést jsem se od mamky trošku učila, ale nic bych z toho dnes již nezvládla. Vyšívat jednoduchými stehy bych jakž takž uměla, nějaké dečky jsem kdysi svého času i vyšila. Ale dneska bych si už netroufla. Škoda, viď? A myslím, že dnešní mladá děvčata již toto umění neumí…

Sůwa

Dá se říct, že ano. Něco jsem dělala průběžně, k jinému se po letech vracím. Teď jsem objevila, že Flex – Tex má i e-shop, kde mají jiné zboží než v prodejně, tak se vracím k šití.

aramah

Ano umím,maminka se postarala abych veškeré ruční práce ovládala.
Jsem pánská krejčová, takže jsem obšila celou rodinu a obšívám i nadále.
Svatební šaty jsem šila dcerám i dvoum snachám, zeťáci isynové měli šaty z mé dílny.
A také si myslím že znovu mladé dívky se učí šít vyšívat plést…

anonym

Neumím ani jedno ani druhé a ani třetí. Když jsme měly ve škole ruční práce, tak mi nic nešlo.

Drap

Pžed léty jsem zkoušel i toto, ale asi jsem už vše zapoměl

hanny 2

Umím všechno a kdysi dávno jsem to dělala,ale dnes už na to nemám čas ani důvod to dělat.

RyuzakiKate

Babička mi šila oblečení pro panenky, mamka svetr a ponožky… Jednou jsem babičku poprosila, jestli by mě to nenaučila – naučila, ale už jsem to zapomněla :D

GM

Umím plést, háčkovat a šít na stroji, vyšívat moc ne, leda tak křížek. Dlouho jsem nepletla, až teď začínám oplétat vnoučka.