Umíte opravit auto?

Chtěla bych se vás všech, co na tomto webu jste, zeptat, jestli byste uměli sami opravit rozbité auto bez pomoci druhých. Třeba někde na dovolené v zahraničí nebo v jiné situaci, kdybyste byli někde sami.

Nejlepší odpověď
Muffz

Záleží jaké auto, záleží na poruše.
Kdysi mi taťka (mechanik) říkával, že 105ku opraví kdekoliv a kdykoliv s malým kufříkem s nářadím. Dnes už si člověk nevymění sám ani svíčku ve světle a musí do servisu. Dnešní auta už se z ekonomických důvodů nedělají tak, aby šla jednoduše doma opravit.

U fabie si jinak opravuji vše, co jde. Na netu je plno návodů, takže stačí nějaká zručnost a jde to. Trvá to sice déle, ale jsou to ušetřené tisíce, co by si vzal servis.

Bez návodu bych ale byl jako ti řidiči, co jim chcípne auto na silnici, oni zastaví v odstavném pruhu, otevřou kapotu a dívají se 15 minut na motor s tím, že zjistí, proč to nejede. Pokud o tom člověk nic neví, tak ani logickým myšlením nezjistí závadu (pokud to není úplná prkotina jako vyskočená hadička atp.).

Další odpovědi
Drap

Něco si opravím sám, něco v domácích podmínkách nebo na silnici opravit nejde.

anonym

tak samozřejmě. Bez větších obtíží vyměním rozbité autorádio, nahradím hlučnou gumu stěrače za novou, jsem si jistý že ani oprava špatně namířeného zpětného zrcátka by pro mne byla dílem okamžiku … když tak buď konkrétnější, pokud tě opravdu zajímají další podrobnosti 🙂

dudu

S manželkou využíváme dnes už desetiletou Fabii. Moje schopnosti na ní cosi opravit končí u výměny obrysových světel. Odborně ji pak opečovává náš certifikovaný opravář, což zpravidla spočívá v tom, že mu vozidlo předám před technickou kontrolou, on je připraví a nechá atestovat. Posledně tento akt proběhl letos v červnu a celkem nás stál dva tisíce. Mistr mně vozidlo předal s poznámkou „vše je v pořádku, pokud se přece jen něco vyskytne, volej a hlavně prosím na nic do další TK raději nešahej“!

cukrar

Záleží na druhu vozidla a na závadě.
Příklad, Š 120 snad cokoliv lze opravit na silnici, někdy stačí kladívko, kombinačky, drát a šroubovák. Dnešní auta, plná elektroniky, tak to je již problém. Ale další příklad, otočením klíčku nelze nastartovat, měřením jsem zjistil, že nejde do startéru proud „50“. buď je vada ve spínacé skříňce, nebo po cestě.
Na rychlé nastartování stačí přivézt drátkem od baterky proud „50“ ke starteru. Ale jen provizorium, pak do servisu.
Ale to klidně může být stovky jiných závad…

quentos

Ne, nemám ani řidičák. Zato třeba umím správně napsat „kdybyste“.
Jsem zvědavej, k čemu ti tahle informace bude. Potřebuješ se poplácat po zádech a zvednout sebevědomí?

marci1

Tak to neumím. Ale k čemu by pak byli šikovní automechanici? 🙂

lukas1912

Vždycky se tam najde nějaká, závada, která by šla opravit.

sám bych opravil auto na
50% ano

50% ne

Jiří Bohumil

Mimo opravy elektroniky zapalování, celkově, dříve a doma, ano.
Na dovolené, v případě že mám náhradní díly, nebo pokud nejsou potřeba, rovněž.
Před 30-ti lety jsem v Jugoslávii čistil brzdové válečky a měnil manžety u brzd přívěsu a na Pelešjaci čistil ucpané výfukové potrubí u auta.
Dnes už, bohužel, vzhledem ke svému věku, stěží lehnu pod auto, abych vyšrouboval zátku olejové vany, případně vyměnil brzdové destičky.
Všechno bolí (ci fix).
A tak už i já dnes, v nouzi nejvyšší, využívám služby mladších (pohyblivějších) kamarádů a servisů. ☹
Ale drobné opravy, nenáročné na velké ohýbání a lezení pod auto (žárovky, pojistky, kabeláž, svíčky a jiné drobnosti), zvládnu ještě také.:-)

Mukynda

Opravit auto? To neumím, ale zase umím jiné věci. Nějaké základní věci zvládnu, ale abych například měnila filtr, tak to rozhodně nepřichází v úvahu. Nedávno jsem totiž potřebovala měnit filtry, tak jsem byla ráda, že mám k dispozici kamaráda automechanika. Jenom jsem mu zaplatila zboží zde: https://www.au­todilyvojkov.cz/fil­try – on na to mrkl a od té doby všechno fajn.