bigbít

Umí zvířata počítat lépe, než lidé?

Jelikož jsem četla článek o pavoučích schopnostech geodézie a údajné psí schopnosti počítat. Prý lidé příliš o věcech přemýšlejí, kdežto zvířata mají tyto dovednosti vpodstatě vrozené a dané a tím pádem nad nimi nemusí přemýšlet tak, jako lidé, kteří se to musí učit…

Nejlepší odpověď
beer

Ne, rozhodně neumí, „počítají“ však jinak – po svém. Např. vědí, že je něčeho v daný moment příliš, málo, nebo akorát)) Což klidně může jiný druh zvířete v téže situaci vyhodnotit zcela odlišně.

Další odpovědi
Katusa

Někteří asi ano…viděli jste například někdy stromy skácené bobrem?okoušou to přesně tak, že vždycky jim spadnou přesně do mezery mezi jinými stromy

Straka

Pokud jde o počítání ve smyslu odhadnutí současného nebo budoucího stavu, tak myslím, že na tom jsou zvířata podobně jako např. závodní sportovci (v čemkoli). Jde o vycvičení smyslů tak, aby mozek uměl dost rychle a přesně předvídat podle vjemů.
Pokud jde o počítání číselné, tak u nižších počtů to u zvířat pozorovat můžeme, ale tvrdím, že ne bezchybně. U vyšších nebo složitějších počtů jsem pozoroval, že zvířata zanedbávají malé rozdíly. Např: když 10 lidí vejde a 9 odejde, zvíře nepozná, že 1 je ještě uvnitř. Ale dlouhým a důsledným cvičením by se např. psa i tohle určitě dalo naučit. Ale už by pak neuměl třeba pokračovat dál, když by opakovaně vcházeli a vycházeli lidi v různém počtu. V tom zřejmě člověka nepřekoná žádné zvíře. I leckterý člověk by s tím mohl mít problém :+)