annas

Umí se i zvířata chovat ošklivě? Závidí si, šikanují se? Jsou nám někdy až překvapivě podobná?

Podle sociobiologa Daniela Frynty z článku „Zvířata se také podvádějí" v příloze MF dnes z 31. 3. 2018. Autor Lukáš Hron.

Daniel Frynta tvrdí:

  1. „Pokud dojde ke konfliktu mezi zvířaty, nezvítězí vždy silnější zvíře, nýbrž spíš to, které chce vyhrát víc."
  2. Např. u termitů a jiného sociálního hmyzu dochází často ke konfliktům, chovají se obdobně jako lidé.

3. Jana Štroblová" „S oblibou říkáme, že trpíme jako zvířata, ale nepřipustíme, že by zvířata mohla trpět jako my."

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/vino­bran%C3%AD-kni%C5%BEn%C3%AD-ilustrace-1794747/

Nejlepší odpověď
Drap

I když se to často tak zdá, některé zvíře je vychytralejší a podobně, myslím že u zvířat jsou často zcela odlišné pohnutky a jiné důvody než u lidí. I mezi zvířecími komunitami existují různé sociální vazby, o kterých doposud nevíme, nebo je interpretujeme jinak. Příkladů by se našla celá řada. Fena se přetahuje o kost s odrostlým štěnětem. Je silnější, má více zkušeností. Bylo by snadné štěně zahnat a nechat si kost pro sebe. Dost často však vyhrává po několika minutách štěně. Je vychytralejší? Nebo ho fena jen tak učí? Z našeho hlediska toto asi nedovedeme dost přesně posuzovat.
1, může to ak být, ale může to být i jinak.
2, Nejen termiti, ale i mravenci, různá společenství brouků a podobně, mají tak složité sociální vazby, že z našeho pohledu je lehce můžeme srovnávat s chováním lidí. Je však toto vysvětlení správné?
3, Bolest a utrpení neumíme posoudit dost dobře mezi lidmi.Těžce potom můžeme srovnávat s jiným živočišným druhem.

Další odpovědi
Kepler

Ano, někdy to tak vypadá, ale řekl bych, že často jde o vůdčí postavení nebo konkurenta. Ale třeba pes dokáže i hodně žárlit. Když viděl jak se věnuju jinému, hned se dožadoval mé pozornosti.

dr.luha

Jo, stačí dát nově koupené slepice mezi ty domácí. Šikana je mírné slovo. Bez aklimatizačního pobytu v izolaci, pouze s povoleným vizuálním kontaktem to nejde. U psů jsou známé ty různé finty a zkoušky na svýho člověčího šéfa smečky (pokud to není naopak).

independent

Ano i zvířata se šikanují a jsou rasisti, měli jsme slepice, 6 červených a jednu bílou a ty červené na tu bílou furt útočily a nepustily ji k žrádlu, tak jsme ji klepli (chudák ta bílá slepice, byla šikanovaná a dostala za to trest smrti).
Nebyl to ojedinělý případ.