autacek

Umí opice plavat, nebo se jejich schopnosti liší dle druhu?

Nejlepší odpověď
annas

"Šimpanzi i orangutani mohou plavat a potápět se , dokazují biologové

Dva biologové časopise American Journal of Physical Antropology říkají, že poprvé zdokumentovali plavání a potápění u lidoopů.

Po mnoho let používají zoologické zahrady vodní příkopy k tomu, aby omezily šimpanzy, gorily nebo orangutany. Když se lidoopi pustili do hluboké vody, často se utopili. Někteří argumentovali tím, že to naznačuje konečný rozdíl mezi lidmi a lidoopy: lidi si užívají vodu a mohou se naučit plavat, zatímco lidoopi dávají přednost tomu, aby zůstali na suchu

Obě zvířata se ale plavat naučila a používají pohyb nohou podobný tomu, jakým je „žába“.

Zatímco Cooper pohybuje syntetické zadní nohy, Suryia je pohybuje alternativně.

Tým je přesvědčen, že tento styl plavání může být způsoben starodávnou adaptací na stromový život. Většina savců používá tzv. „psí pádlo“, způsob pohybu, který instinktivně využívá. Lidé a opice se naopak musí naučit plavat.

Předkové „stromových“ lidoopů měli menší možnost pohybovat se na zemi. Vyvinuli tak alternativní strategie pro překonávání malých řek, brodění ve svislé poloze nebo použití přírodních mostů. Ztratili instinkt plavat.

Více inforamcí v odakzu

http://www.sci-news.com/biolo­gy/science-chimpanzees-orangutans-swim-dive-01319.html

Další odpovědi
marci1

Neumí plavat prý jen některé opice – orangutani, paviáni, dlouhoruké opice, taky člověk pokud se to nanaučí. 🙂

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/umeji-vsichni-savci-plavat

Palpatine

Jasně, že umí opice plavat. Nemusí v tom být zrovna profesionálka, ale když spadne do řeky a nesežere jí zrovna aligátor, tak v pohodě vyplave na břeh, stejně jako většina savců.

Kepler

Většinou opice vodu moc rádi nemají, ale plavat umí. Přinejmenším jeden druh ale vodu přímo vyhledává (nevím s jistotou který), a sice na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó. Tam už bývá docela kosa a opice vyhledávají termální prameny. Jen tam tak sedí a slastně přivírají oči, kolem nich z vody stoupá pára a vypadá to tam jako ve vyhřívaném venkovním bazénu v Podolí, když venku mrzne.