mrtvyhubar

Umí mi někdo poradit? Je varná konvice s regulací teploty lepší než klasická, co se týče šetření energie?

Nebo je to úplne jedno? Má to nejaké výhody?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jen když nepotřebuješ vroucí vodu. Nastavíš si třeba 80 st., budeš mít vodu o této teplotě a konvice se vypne.

Další odpovědi
aliendrone

Tak to bude záležet na tom, JAK ji budeš využívat. Pokud tak, jak popisuje Hlada (tedy jen k uvedení vody do varu), tak to nemá žádný význam.

Pokud ale třeba vaříš „bryndu“ (instantní kávu), popřípadě čaje (ty se většinou louhují kolem 80°C, nemají se zalévat vařící vodou) nebo potřebuješ do receptu „ohřejeme vodu na 60°…“, tak se určitě regulace teploty hodí. Lepší, než šaškovat s teploměrem. :)

Tudíž úspora tu jistě je (jak velká záleží na způsobu využití viz výše) a pokud připočítám praktický efekt z poslední věty předchozího odstavce, tak podle mě je její pořízení dobrý nápad. Jediné co platí je, že čím je verk komplikovanější, tím větší šance, že klekne. V dnešní době platí mnohem více, než kdysi, ale to je na jinou samostatnou otázku. :)

Hlada

Nevidím v tom žádnou výhodu. Konvice je spotřební zboží s krátkou životností. To je dané vysokým proudovým a tepelným namáháním. Kupovat jakoukoli funkci navíc jsou vyhozené peníze. Navíc termostatem se nemůže nic ušetřit. Na většinu věcí se používá vroucí voda. Když není potřeba, tak se dá každá konvice vypnout dřív.

elkon

Je to zbytečnost. Termostat konvici spolehlivě vypíná a spotřeba je podle toho, jak dlouho hřeje. Jinými slovy, čím více vody, tím déle hřeje, pokud ji necháme až do varu. Nebo ji můžeme vypnout podle potřeby.

mosoj

Odpovím otázkou. Která varná konvice uspoří více elektřiny, ta s regulací teploty ale malou plochou dna, nebo bez regulace teploty ale s velkou plochou dna. Viděl jsem konvici s velkou plochou dna, která ohřála obsah (1,7l) za neuvěřitelně krátkou dobu necelých dvou minut. Voda byla napouštěná studená, z vodovodního kohoutku. Příkon konvice 2200 W.