JájsemRaibek

Umí editoři český jazyk?

Narazil jsem na článek, kde jsem si povšiml jedné věci a to tvrdého y ve slově hrály. Nebyly to ani ženy, nebyly to ani děti (přestože věk tomu odpovídá).
Otázka zní: Umí editoři češtinu?
Jedná se o větu:
Neštěstí se stalo na volném prostranství na kraji obce, kde si hrály pětiletá holčička a čtyřletý chlapec.
http://www.no­vinky.cz/krimi/368567-petileta-divka-spadla-do-septiku-je-v-peci-lekaru.html

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, jak kdo. Někdo má cit, zná pravidla. jiný neřeší … často nejde jen o hrubky, ale i o formulace.

Zřejmě editor uvažoval – jde o ty děti , takže ty si hrály … bohužel .

--
U uvedené věty jsou možnosti:

Přísudek předchází před pomětem, takže

  1. … kde si hráli pětiletá holčička a čtyřletý chlape – přednost mužský rod .
  2. … kde si hrála pětiletá holčička a čtyřletý chlapec – shoda podle nejbližšího podmětu
  3. … kde si hrál čtyřletý chlapec a pětiletá holčička – shoda podle nejbližšího podmětu.

Další odpovědi
gecco

Soudě podle publikovaných ´děl´ se editoři rekrutují z řad cizinců či nepříliš úspěšných žáků ZŠ – a to nejen na Novinkách, podobné hrubky dost často registruju i na iDnesu a Lidovkách (´menší´ chyby, jakými jsou např. neobratná formulace nebo nevhodné používání cizích slov či -ismů ani nemluvě)…
___
Osobně se domnívám, že novinářská ´kvalita´ šla ´ve psí´ s omezováním rozpočtů, bohužel…

lukas.zmizik

novinky.cz nemají editory, jejich články jsou kvalitativně i pravopisně na úrovni průměrného žáka osmé až deváté třídy základní školy

anonym

Někdy je tam chyb jak máku,kolikrát si říkám,kdo tam tomu velí.
Překlep se dá tolerovat,ale hrubky těžko.
Dle mě by to mělo znít takto:
Neštěstí se stalo na volném prostranství na kraji obce, kde si hrála pětiletá holčička a čtyřletý chlapec.