Avatar uživatele
JájsemRaibek

Umí bobr pokácet strom?

Jasně že umí, ale jde mi o to, jestli strom kácí tak, že ví kam spadne nebo je mu to jedno?
Např. si potřebuje přehradit potok a vytvořit si bobří přehradu. Prokouše tedy strom tak, aby spadl přes onen potok? Nebo kouše – kácí jeden strom za druhým, až se to prostě povede?

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Drap, briketka10, gagaga, orwell, Kepler před 2276 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Bobři kácí stromy nejvíc na podzim a v zimě. Větve či kmeny zabodávavjí v do bahna v blízkosti východu z nory.

Velké dřeviny pak používají na zvýšení hrázea rozšíření jezera, aby měli blízko k okolním dřevinám.

"Bobr je opravdu velice zkušený stavitel. Na řece umí perfektně využít sílu proudu na tahání větších větví či celých stromů. To si uvědomuje i při jejich kácení. Určitě neporazí topol a pak ho nepotáhne proti proudu. Bobr také skvěle využívá větru.

Myslet si, že pokácí strom hned naráz, je hloupost. Poráží i stromy, které nemá na svém jídelníčku jako zvlášť oblíbené, aby udělal prostor těm oblíbeným. Několik si jich nahlodá a zbytek už dokoná vítr, aby nemohlo dojít k tomu, že se na něj strom zřítí.

Ve stojatých vodách využívá větru na přepravu větších kusů dřevin. Má to prostě dobře promyšlené. Nehlodá jen tak někde, kde ho napadne, a ani náhodně, ale velice důmyslně.

Ve stojaté vodě si bobr staví zvláštní hrad z větví, které zvenčí obkládá bahnem a hlínou. Někdy je také přikrývá rákosím. I zde má vchod pod vodou. Tyto hrady mají až kolem tří metrů jak na šířku, tak i na výšku. Jsou to zároveň jakési spíže na zimu." atd. "

https://www.mrk­.cz/clanek.php3?id=1068

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Umí ho skácet tam kam potřebuje. Je až neuvěřitelné, jak velké stromy zvládne.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
orwell

Příroda je moudrá a zvířátka nejsou pitomá. Já si myslím, že moc dobře ví kam sekat zubem. Ale ne všechno se vždycky podaří i nám lidem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Velmi zajímavá otázka. Původně jsem si myslel, že kácejí větší dřeviny na břehu, aby kmeny padly do vody. Nedovedu si představit, že by stromy o průměru až 1 m nějak dopravovali po souši. Na druhé straně se v souvislosti s bobří činností hovoří o zmlazování LESA. Takže z toho moc moudrý nejsem. Ani v tak podrobném článku jako je http://www.zo­obrno.cz/o-zoo-brno/projekty-ochrany-prirody/ochrana-fauny-v-cr/bobr-evropsky se o strategii a technologii těžby dřeva nic nepíše. ☹

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Úvaha:
Kolem místa, kde se bobr rozhodne postavit hráz je OMEZENÉ množství stromů. Kdyby bobr „kácel“ s nahodilým dopadem, asi by toho moc nevystavěl. A s přibližováním vzdálenějších stromů asi nejde počítat s ohledem na hmotnosti bobra a stromu. Ale je to JEN ÚVAHA, bobra jsem viděl jen v televizi. Myslím toho, co ohlodává. STROMY!!! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek