JájsemRaibek

Umí bobr pokácet strom?

Jasně že umí, ale jde mi o to, jestli strom kácí tak, že ví kam spadne nebo je mu to jedno?
Např. si potřebuje přehradit potok a vytvořit si bobří přehradu. Prokouše tedy strom tak, aby spadl přes onen potok? Nebo kouše – kácí jeden strom za druhým, až se to prostě povede?

Nejlepší odpověď
annas

Bobři kácí stromy nejvíc na podzim a v zimě. Větve či kmeny zabodávavjí v do bahna v blízkosti východu z nory.

Velké dřeviny pak používají na zvýšení hrázea rozšíření jezera, aby měli blízko k okolním dřevinám.

"Bobr je opravdu velice zkušený stavitel. Na řece umí perfektně využít sílu proudu na tahání větších větví či celých stromů. To si uvědomuje i při jejich kácení. Určitě neporazí topol a pak ho nepotáhne proti proudu. Bobr také skvěle využívá větru.

Myslet si, že pokácí strom hned naráz, je hloupost. Poráží i stromy, které nemá na svém jídelníčku jako zvlášť oblíbené, aby udělal prostor těm oblíbeným. Několik si jich nahlodá a zbytek už dokoná vítr, aby nemohlo dojít k tomu, že se na něj strom zřítí.

Ve stojatých vodách využívá větru na přepravu větších kusů dřevin. Má to prostě dobře promyšlené. Nehlodá jen tak někde, kde ho napadne, a ani náhodně, ale velice důmyslně.

Ve stojaté vodě si bobr staví zvláštní hrad z větví, které zvenčí obkládá bahnem a hlínou. Někdy je také přikrývá rákosím. I zde má vchod pod vodou. Tyto hrady mají až kolem tří metrů jak na šířku, tak i na výšku. Jsou to zároveň jakési spíže na zimu." atd. "

https://www.mrk­.cz/clanek.php3?id=1068

Další odpovědi
Drap

Umí ho skácet tam kam potřebuje. Je až neuvěřitelné, jak velké stromy zvládne.

orwell

Příroda je moudrá a zvířátka nejsou pitomá. Já si myslím, že moc dobře ví kam sekat zubem. Ale ne všechno se vždycky podaří i nám lidem.

Kepler

Velmi zajímavá otázka. Původně jsem si myslel, že kácejí větší dřeviny na břehu, aby kmeny padly do vody. Nedovedu si představit, že by stromy o průměru až 1 m nějak dopravovali po souši. Na druhé straně se v souvislosti s bobří činností hovoří o zmlazování LESA. Takže z toho moc moudrý nejsem. Ani v tak podrobném článku jako je http://www.zo­obrno.cz/o-zoo-brno/projekty-ochrany-prirody/ochrana-fauny-v-cr/bobr-evropsky se o strategii a technologii těžby dřeva nic nepíše. ☹

aliendrone

Úvaha:
Kolem místa, kde se bobr rozhodne postavit hráz je OMEZENÉ množství stromů. Kdyby bobr „kácel“ s nahodilým dopadem, asi by toho moc nevystavěl. A s přibližováním vzdálenějších stromů asi nejde počítat s ohledem na hmotnosti bobra a stromu. Ale je to JEN ÚVAHA, bobra jsem viděl jen v televizi. Myslím toho, co ohlodává. STROMY!!! ;) :D :D