Lukáš Rusek

Uměli pravěcí lidé plavat?

Museli se to učit jako my a nebo to uměli od přírody jako zvířata? Nebo

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že ne všichni. Pokud nežili někde u velkých vod, toto umění nepotřebovali. U těch kteří lovili hlavně ryby a pohybovali se v prostředí kde byly velké vodní plochy, tak zřejmě ano, protože to bylo pro ně výhodné. Myslím, že analogii můžeme najít u amerických indián. Jsou informace z 19 století. Většina příslušníků prérijních kmenů plavat neuměla. Indiáni v Kanadě, žijící v oblasti velkých jezer zase převážně plavat uměli, stejně jako jihoameričtí indiáni žijící u velkých řek.

Další odpovědi
paul1

Já myslím, že to měli od přírody. Snadno se sami mohli naučit tzv. čubičku, to je jednoduché
Cituji z uvedeného díla (Bakalářská práce: Vývoj techniky kraulu, Zdena Doležílková, 2010, UK Praha):
" z pozorování života současných kmenů afrických a
jihoamerických domorodců můžeme usoudit, že plavání patřilo k základním
pohybovým dovednostem, jako jsou chůze, běh aj. Tyto dovednosti umožňovaly jedinci
přežít v tvrdém souboji s neúprosnou přírodou. Člověk se často dostával do situací, kdy
potřeboval využít dovednosti plavání. Byly to především situace, kdy se bránil divé
zvěři, opatřoval si potravu rybolovem, nebo se přemisťoval a hledal ochranu před
nepřítelem".
A dále:
„Člověk v pravěku neplaval stejným způsobem, jaký známe nyní, ale
napodoboval pohyby zvířat, výrazně se podobal plavání psů, proto je občas tento styl
nazýván „čubičkou“. Tento pohyb vycházel z principu nepřetržitého pohonu, kterým
bylo hrabání horních končetin. Horní končetiny byly po celou dobu pohybu ponořené
pod vodou. Dnes se tento styl užívá pouze jako prostředek v učení začátečníků (Colwin,
2002).“
.

Zdroj: file:///C:/User­s/asus/Downlo­ads/BPTX0_0_11­510_0_156137_0_51156­.pdf

led

…zo začiatku sa vody báli, rovnako ako opice. No časom zistili, že sa na vode dokážu udržať, nie plávať dnešným spôsobom, ale skôr hrabať ako pes, alebo plácať rukami okolo seba.

dr.luha

Kojenci plavat umí, takže je tam základ z pravěku.