Úložiště jaderného paliva

Zajímalo by mě, na co naše republika potřebuje úložiště jaderného paliva, když to tady vůbec nemusí být? Když je to nejméně efektivní zdroj získání energie? Proč třeba ČR nevyužije nadstandardní zásoby uhlí?

Nejlepší odpověď
blesk26

Protože jaderná energie je čistá a efektivní a odpad bezpečně uložíme do země místo toho, abychom si ho, plný jedovatých látek, vyfoukali do vzduchu, jako právě v případě uhelných elektráren. Navíc nemusíme ničit celé rozsáhlé krajiny kvůli těžbě.

Cituji z webu ČEZu:
„Uhelná elektrárna o ekvivalentním výkonu 1000 MWe spotřebuje ročně 2 až 6 milionů tun paliva (podle typu uhlí) a vyprodukuje 6,5 milionu tun CO2 (960 t CO2/GWh). Elektrárna na spalování biomasy o stejném výkonu by představovala zábor půdy pro pěstování biomasy na rozloze 6000 km2, větrná elektrárna by zabrala 100 km2 a sluneční 50 km2. Naproti tomu bezemisní jaderná elektrárna o výkonu 1000 MWe spotřebuje ročně jen 35 t paliva a zabírá rozlohu několika km2. Jen v Evropské unii ušetří jaderné elektrárny asi 700 miliónů tun CO2 ročně, tedy asi tolik, co ročně vypustí všechna soukromá auta členských států.“

Zdroj: http://www.cez­.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi/jaderna-energetika/realita-a-myty-o-jaderne-energii.html

Další odpovědi
Michal

Jaderné ůložiště je potřeba pro jaderné elektrárny.Má svá pravidla z důvodů bezpečnosti.

Nina

Jaderné elktrárny narozdíl od uhlený neprodukují škodlivé látky, ketré například způsobují kyselé deště ( oxidy síry ) ničí faunu a ostatní. Navíc uhlí je snadno vyčerpatelný zdroj energie a je potřebné získávat energii takovým způsobem, který šetří už tak dost zničenou přírodu!!!