Úlevy na daních na dítě

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je možné, že si můj bývalý přítel uplatňuje na našeho syna úlevy na daních, když neplatí výživné, které nám bylo soudem vyměřeno, přesto ho neplatí a ještě si uplatňuje úlevy na daních. Mockrát děkuji za odpověď, Švendová Jitka

Odpovědi
standa

Vaši otázku rozdělme na dvě části:

1. neplacení výživného

Doporučuji, abyste expřítele vyzvala písemně ke splnění jeho závazků a navrhla přísnou lhůtu 3 pracovní dny.

K výzvě připojte na důkaz vážnosti kopie těchto dokumentů:

  1. žaloba na úhradu dlužného výživného
  2. návrh na zvýšení výživného
  3. trestní oznámení o podezření ze spáchání trestného činu § 196 Zanedbání povinné výživy

Pokud lhůtu nedodrží, tak zmiňované ´žaloby´ uplatněte…, pokud budete dělat kompromisy, tak si sama zaděláte na dlouhodobé problémy s expřítelem, který si vás pak bude ´vodit´ jak potřebuje

2. sleva na dítě z daně z příjmu

Z praktických důvodů doporučuji, abyste si šetřila ´síly´ na spor ad 1), protože toto je problém expřítele a vás se v podstatě netýká. Vy si u svého zaměstnavatele nebo sama ve svém daňovém přiznání (pokud máte nějaký zdanitelný příjem) uplatněte slevu na vaše dítě. U zaměstnavatele si nechte podepsat tzv. růžové prohlášení, a to i zpětně za rok 2009.

Pokud to však bude potřebné, tak do dopisu (ad 1.) uveďte, aby dlužné výživné doplatil, jinak kromě zmiňovaných žalob můžete uplatnit i upozornění finančnímu úřadu o neoprávněném uplatnění slevy na dani expřítelem.

Hana

S druhou částí odpovědi Standy nesouhlasím. Především je podivné, že otec Vašeho dítěte tuto slevu uplatňuje, aniž by prokázal, že ji neuplatňuje jiná osoba. To byl měl prokázat potvrzením od zaměstnavatele této osoby případně čestným prohlášením osoby, která na slevu, při zachování podmínky společné domácnosti, splňuje nárok. Finančnímu úřadu podnět zaslat můžete v případě, že podává daňové přiznání. Pokud je Váš bývalý přítel zaměstnán, je jednodušší a rozhodně účinnější mu zaslat oznámení, že otec Vašeho dítěte s Vámi nežije ve společné domácnosti a že slevu na dítě uplatňujete Vy.